Ljeto je u punom mahu pa je vrijeme za jednu tropsku granolu koja zove na opuštene, ljetne dane negdje uz more.
Ideja je došla kada sam u Tvornici zdrave hrane naletjela na novi proizvod – sušeni mango bez dodanog šećera! Zašto naglašavam „bez dodanog šećera“? Često je sušeno voće poput marelica, brusnica, datulja, manga, itd. premazano sirupom od glukoze (šećerom) kako bi se namirnica dodatno konzervirala. Suho je voće samo po sebi slatko pa mu dodatni šećer, kojim te namirnice znaju biti obavijene, nije potreban. Osim glukozom, sušeno voće može biti tretirano sulfitima (E220) kako bi voće zadržalo lijepu i svijetlu boju. To ćeš posebice primijetiti kod sušenih marelica, grožđica, breskvi, jabuka, ananasa, papaje i manga. Sulfiti u umjerenim količinama nisu štetni, ali bi mogli biti opasni za osobe koje su na sulfite alergični. Ako na policama dućana primijetiš suhe marelice koje su posmeđile, takve marelice vjerojatno nisu tretirane sulfitima i sasvim su u redu za konzumaciju.
Osim manga, u svoju sam košaricu ubacila listiće kokosa i indijske oraščiće, ali i bučine golice kako bi granolu dodatno obogatila hranjivim tvarima, ali i okusom. U mojoj su košarici na kraju završile sve namirnice koje su me vukle na tropske, slatko-kisele okuse.
Granola je super (među)obrok
Generalno gledajući, granola je super izbor za jedan jutarnji obrok ili međuobrok! Dodaš joj mliječni proizvod (mlijeko ili još bolje jogurt ili domaći kefir) i malo svježeg voća i doručak je spreman za tren. Ja sam uvijek pobornik toga da se obrok priprema kod kuće i da se gotovi (pogotovo visoko procesuirani) proizvodi rjeđe kupuju. Ponekad nismo u mogućnosti ili nemamo vremena pripremiti svoju granolu kod kuće pa sam sigurna da će nekoliko savjeta kako odabrati hranjivu kupovnu granolu ili müsli dobro doći.
Kada obroke pripremamo kod kuće sigurno nam nije u cilju u kuhinji provesti pola dana. Ako i ti dijeliš moje mišljenje, granola je odličan izbor jer je količina za 15-ak obroka gotova za 40-ak minuta, uključujući i 30-ak kada se rumeni u pećnici.
GRANOLA S KOKOSOM I MANGOM.
Sastojci
- 300 g (3 šalice) krupnih zobenih pahuljica
- 150 g (1 šalica) indijskih oraščića
- 70 g (1/2 šalice) bučinih golica
- 60 g (1/2 šalice) mrvica kokosa
- 30 g (1/2 šalice) listića kokosa
- 60 g (4 žlice) kokosovog ulja (po želji ekstra djevičanskog)
- 30 g (3 žlice) kokosovog šećera
- 60 g (3 žlice) meda
- 100 g suhog manga
- prstohvat soli
Priprema
- Zagrij pećnicu na 150 °C (bez ventilacije).
- Indijske oraščiće nasjeckaj na manje komade te ih pomiješaj sa zobenim pahuljicama, bučinim golicama, kokosovim mrvicama i prstohvatom soli.
- Stavi maleni lončić na vagu te u njega izvaži kokosovo ulje, med i kokosov šećer. Lončić stavi na laganu vatru te miješajući zagrijavaj dok smjesa lagano ne počne kuhati, tvoreći mjehuriće (pazi da ne izgori). Na početku će se kokosovo ulje odvajati od ostalih sastojaka, ali kako se smjesa grije tako će se povezati i dobit ćeš konzistenciju malo rjeđe karamele.
- Prelij suhe sastojke toplom smjesom i dobro ih promiješaj da se svi suhi sastojci obaviju.
- Smjesu raširi po plehu na koji si stavio/la papir za pečenje. Ako želiš malo veće „clusterse“ iliti malo veće slijepljene komade, kako bi kasnije granola bila hrskavija, lagano utisni smjesu u pleh i nemoj je miješati dok se peče. Ako želiš da granola bude rahlija, nemoj je utisnuti i tijekom pečenja smjesu jednom promiješaj.
- Peci 30-ak minuta. 5 minuta prije kraja izvadi granolu iz pećnice i dodaj listiće kokosa. Oni se dodaju pri kraju jer u suprotnom izgore.
- Nakon ukupno 30 minuta, izvadi granolu iz pećnice i pričekaj da se ohladi pa dodaj suhi mango narezane na manje komadiće. Ako si smjesu utisnuo/la, pričekaj da se u potpunosti ohladi prije nego je pomiješaš (da ne razbiješ „clusterse“) pa naknadno dodaj sjeckani mango.
- Granolu spremi u teglice i čuvaj na suhom i tamnom mjestu 2-3 tjedna.
Bilješke
- 1 šalica = 250mL
- Indijske oraščiće možeš zamijeniti drugim orašastim plodovima, kokosov šećer smeđim nerafiniranim šećerom, dio zobenih zamijeniti raženim, pirovim ili heljdinim pahuljicama, a umjesto (ili uz) suhog manga možeš dodati suhi ananas ili/i sušene banane.
Ako su ti tropska inačica nije toliko draga, možda među ostalim receptima nađeš granolu prema svom guštu:
Siii juuu!