Ima netko da mu treba „podmetnuti“ kelj u ručak (iako nisam ljubitelj podmetanja)? Ima netko da ga ne voli? E pa sada će ga 100 % taj netko zavoljeti. Hrskave izvana, mekane unutra. Polpetice od kelja, taaa daaam!
Ideja za polpetice od kelja originalno nije moja već sam ideju vidjela kod Domaćice Sanje na Instagramu. S obzirom na to da me glavica kelja gledala iz frižidera i čekala dan kada će postati varivo, morala sam isprobati. Btw. evo ti i Andrein recept za varivo od kelja i graha jer je odlično! Kod mene je često na jelovniku u verziji bez kobasice (iako vjerujem da je i ova originalna odlična).
Kelj spada u skupinu kupusnjača, u onu skupinu povrća koja ne miriše najljepše kada se termički obrađuje. Ali to je čini jako hranjivom za nas. O važnosti kupusnjača u našoj prehrani sam pisala kada sam podijelila recept za finu toplu salatu od prokulica pa svakako preporučujem da škicneš (em zbog zanimljivih informacija em zbog finog recepta!). 😉
Hranjiva vrijednost kelja
Među svojim frčkavim listovima kelj skriva svašta. Skoro pa 90 % lista je voda što znači da kalorijski nije bogat – 35 kcal/100 g. S obzirom na to da ima tako malo kalorija, siromašan je i na ugljikohidratima, i na bjelančevinama, a pogotovo na mastima. Pa čega onda ima u glavici kelja ako nema makronutrijenata? Ima nešto malo više od 4 g vlakna na 100 g (što pokriva 20% potreba zdrave, odrasle osobe) te nekoliko važnih vitamina i mineralnih tvari.
100 g sirovog kelja sadrži sljedeće količine mikronutrijenata (i zadovoljava sljedeći udio dnevnih potreba odrasle zdrave osobe):
- 390 μg vitamina K (519 % dnevnih potreba)
- 93,4 mg vitamina C (117 % dnevnih potreba)
- 241 μg vitamina A (30 % dnevnih potreba)
- 254 mg kalcija (32 % dnevnih potreba)
- 348 mg kalija (17 % dnevnih potreba)
Osim svega navedenog, kelj je bogat beta karotenom, luteinom i zeaksantinom – sekundarnim biljnim metabolitima koji paze na naš organizam!
Kelj je lisnato povrće bogato vitaminima K, C i A, mineralnim tvarima poput kalcija i kalija, ali i fitonutrijentima poput beta karotena, luteina i zeaksantina koje mu daju karakterističnu tamnozelenu boju.
Stabilnost mikronutrijenata kod termičke obrade
Kada pričamo o sadržaju vitamina C u nekoj namirnici uvijek se treba u obzir uzeti koliko je vremena prošlo od berbe do našeg tanjura, kako je i koliko dugo ona skladištena i je li namirnica termički obrađena. Vitamin C je osjetljiv na visoke temperature (termolabilan), osjetljiv na svjetlost i topiv u vodi što znači da, ako ga dugo termički dugo obrađujemo, pogotovo ako ga kuhamo u vodi, će doći do gubitka određene količine tog vitamina.
No, nisu svi vitamini tako osjetljivi na termičku obradu. Vitamin K, kojeg u kelju ima u jako velikoj količini, otporan je na visoke temperature. U nekim slučajevima kuhanje, zbog razaranja stanične stijenke biljke i „otpuštanja“ vitamina K, povećava biološka dostupnost ovog vitamina.
Važnost vitamina K u prehrani
Vitamin K poznat je kao koagulacijski vitamin (vitamin koji sudjeluje u zgrušavanju krvi) na osnovu čega je i dobio svoje ime. Kod osoba koje imaju manjak trombocita ili im se zbog nekog zdravstvenog stanja krv teže zgrušava, poželjno je u prehranu uključiti namirnice bogate vitaminom K kao što je kelj, ali i ostalo tamnozeleno lisnato povrće. S druge strane, kod osoba kod kojih se krv pretjerano zgrušava, imaju trombozu ili piju lijekove za razrjeđivanje krvi (antikoagulanse), ne preporučuje se uzimati dodatke prehrani s vitaminom K ili jesti hranu bogatu tim vitaminom s obzirom na to da će tako dobiti neželjeni protuefekt.
Vitamin K sudjeluje u zgrušavanju krvi stoga je poželjan kod onih kod kojih se krv teže zgrušava. S druge strane, one osobe koje imaju problema s trombozom, preporučuje se smanjiti unos namirnica bogatih vitaminom K.
Osim navedenog, vitamin K sudjeluje u održavanju zdravlja kostiju (omogućuje taloženje kalcija u kostima, a ujedno sprečava stvaranje osteoklasta (stanica koje razgrađuju kosti)), sprječava kalcifikaciju žila te potiče stanični rast.
Pa hajde da sve to upakiramo u jedne polpetice!
HRSKAVE POLPETICE OD KELJA
Sastojci
- 500 g (1 manja glavica) kelja (cca 300 g očišćenog)
- 1 glavica luka
- 2 manja režnja češnjaka
- 50 g (7 žlica) sitnih zobenih pahuljica + 1 dcL vode
- 50 g (3 žlice) instant palente
- 3 žlice krušnih mrvica + mrvice za valjanje
- 1 jaje
- sol i papar
- 2 žlice mješavine mediteranskih začina
- ekstra djevičansko maslinovo ulje
Priprema
- Na srednjoj vatri u malo dubljoj tavi na malo maslinovog ulja poprži sitno narezani luk i češnjak s prstohvatom soli dok malo ne povenu (sol će pomoći izvući vodu iz lukovica).
- Kelj operi te ga nareži na sitno - složi list na list pa ga nareži prvo vodoravno na trakice pa okomito na sitnije komadiće. Ubaci ga u tavu na luk i češnjak te dinstaj 15-ak minuta dok ne povene. Dodaj malo soli, papra i 1 žlicu mediteranskih začina. Po potrebi možeš dodati malo vode ako vidiš da se kelj lijepi za dno tave.
- U zdjeli pomiješaj sitne zobene pahuljice s 1 dcL vode te pusti da zobene upiju vodu.
- Nakon 15-ak minuta makni tavu s vatre, dodaj zobene te ih dobro umiješaj u smjesu s keljem. Zatim dodaj palentu, još jednu žlicu mediteranskih začina, sol i papar te promiješaj.
- Kada se kelj malo ohladi dodaj umućeno jaje i umiješaj ga u smjesu. Nemoj jaje dodavati u toplu smjesu da se ne „skuha“.
- Krušne mrvice dodaj po potrebi da se smjesa poveže (otprilike 3 žlice). Nemoj pretjerati s krušnim mrvicama da polpetice ne ispadnu tvrde. Smjesa se mora lagano lijepiti za ruke kada ih budeš oblikovao/la.
- Zagrij pećnicu na 180 °C (bez ventilacije).
- Jušnom žlicom izvadi smjesu, oblikuj kuglu vlažnim rukama, malo je „spljošti“ na vrhu pa uvaljaj u krušne mrvice.
- Složi polpetice na pleh na koji si stavio/la papir za pečenje te ih kistićem premaži maslinovim uljem.
- Peci ih 30-ak minuta. Nakon 20-ak minuta ih okreni te ih peci još 10-ak minuta dok lagano ne dobiju boju.
Bilješke
- Polpetice možeš zamrznuti. Sirove polpetice uvaljane u krušne mrvice složi na pleh/tanjur/dasku i stavi u zamrzivač da se zamrznu. Sutradan ih prebaci u vrećicu da ne zauzimaju puno mjesta, na vrećicu nalijepi naziv i datum pripreme kako bi znao/la što je u vrećici i od kada ona stoji u zamrzivaču.
Ja sam svoje polpetice od kelja jedan složila na salatu od radiča s malo avokada, puno sjemenkica i dresingom od jogurta, a sutradan sam ih ubacila u tortilje. Obje kombinacije odlično funkcioniraju!
Siii juuu!