Razmišljaš li ikada o obrocima koje jedeš tijekom tjedna? Planiraš li svoje obroke? Barem onako okvirno…?
Već duže vrijeme razmišljam o održivom načinu života – razmišljam o resursima koje koristim i trošim. Trenutno sam koncentrirana na namirnice – trudim se naći načine kako da ih maksimalno iskoristim tako da ne stvaram puno otpada, a pogotovo da hranu ne bacam. Osim toga, trudim se koristiti platnene vrećice, staklene posude, ne koristiti plastični pribor i slamke. Na prvu sve to izgleda kao sitnica, ali ja sam uvjerena da činim razliku.
Uzimajući sve navedeno u obzir povezala sam se s jednim lokalnim OPG-om koji u Puli svaki dan priprema male ili velike košarice pune raznovrsnog sezonskog i lokalnog povrća. Ja uzmem malenu košaricu jer je to za mene sasvim dovoljno, bacim oko što je unutra i na osnovu toga planiram tjedni jelovnik. Tako razmišljam o kvaliteti svoje prehrane, ne kupujem i ne bacam nepotrebno hranu, a i zbog svega toga uštedim koji euro.
Obrati pozornost malo o svojim dnevnim, tjednim i mjesečnim navikama. Možda otkriješ nešto novo.
Razmisli o svojoj prehrani, ne kupuj nepotrebno hranu, i u potpunosti je iskoristi.
Planiranje tjednog jelovnika
Ovog sam puta u maloj košarici našla svašta: luk, poriluk, krumpir, mrkvu, ciklu, korijen, list i stapku celera, peršin, zelenu salatu, crveni radič, blitvu, karfiol, brokulu, kelj i glavicu kupusa. I kreće planiranje!
Tjedni plan obroka možeš zapisati na komad papira, na magnetnu ploču, u mobitel ili na bilo koje drugo mjesto koje će ti biti lako dostupno i vidljivo. Svoj tjedni jelovnik započinjem s namirnicama koje su najosjetljivije na kvarenje, a zadnje iskoristim one koje mogu najduže stajati.
S korijenom celera i njegovim lišćem, mrkvom i peršinom skuham povrtnu juhu ili povrtni temeljac. Jednostavno narežem korijen celera na kockice, mrkvu na malo veće komade, dobro popržim na malo ulja da puste svoje arome, dodam soli, papra i drugih začina po želji. Kada povrće dobije bojicu dodam lišće peršina i celera i vodu na pokrije povrće te kuham sat vremena. Ako imaš ekspres lonac i manje od toga.
Sljedeće je priprema lisnatog povrća (zelena salata, crveni radič, blitva): povrće pregledam, operem, posušim s pomoću centrifuge (poput ove) i spremim u vrećice na zip (poput ovih) u koje dodam papirnati ručnik kako bi istovremeno skupljao i održavao vlagu. Vrećice s lisnatim povrćem spremim u frižider i tako ostanu bez problema svježe do 5 dana. Kada povrće iskoristim, vrećicu operem, posušim i spremim za sljedeću upotrebu.
Ostale namirnice stavim u frižider, u ladicu kako bi održalo svježinu. Ponekada karfiol i brokulu operem, narežem na komade veličine zalogaja i spremim u posudice na klik uz dodatak papirnatog ručnika.
Svaka osoba kao individua može napraviti puno toga kako bi se smanjio otpad od hrane. Ako nisi siguran/na od kuda krenuti, moja draga kolegica Mateja koja vodi Food & Mood blog i ja smo napravile besplatnu e-knjižicu „Jedem pametno, kuham odgovorno“ u kojoj te provedemo cijelim putem: od planiranja kupovine, preko kupovine same, što s namirnicama kada dođeš doma, kako pripremati obroke, kako konzervirati hranu koja ostane i što napraviti s ostacima. Naravno, uz puuunooo finih recepata!
Nego… Već kada sam oprala i pripremila listove blitve možda bi bilo pametno da s njima nešto i skuham?
QUICHE S BLITVOM I PORILUKOM
Sastojci
KORA
- 140 g integralnog pirovog brašna
- 80 g oštrog ili glatkog pšeničnog brašna
- 5 g (1 ravna žličica) soli
- 125 g maslaca
- 1 jaje
PUNJENJE
- 500 g neočišćene blitve (300 g očišćene)
- 3 srednja poriluka
- 1 režanj češnjaka
- 80 g pršuta
- 3 jaja
- 180 g (1 čašica) kiselog vrhnja
- 50 mL mlijeka
- 1 žličica suhog kopra
- ekstra djevičansko maslinovo ulje
- sol
- papar
Priprema
- Pripremi prhko tijesto s obzirom na to da je dobro da barem malo odstoji u hladnjaku - trebalo bi tijesto biti hladno kada ide u pećnicu. Tijesto možeš napraviti u multipraktiku (što je puno jednostavnije i brže) ili rukama.
- Ako radiš u multipraktiku - u multipraktik stavi integralno pirovo brašno, oštro brašno i sol te im dodaj hladni maslac izrezan na manje komadiće, upali multipraktik dok ne dobiješ mrvičastu smjesu. Zatim dodaj jaje, upali opet multipraktik dok ne dobiješ "kuglu" tijesta.
- Ako radiš ručno - u zdjeli pomiješaj integralno pirovo brašno, oštro brašno i sol te im dodaj hladni maslac izrezan na manje komadiće. Prstima mrvi maslac s brašnom dok ne dobiješ mrvičastu smjesu i dok više nema vidljivih komadića maslaca. U mrvičastu smjesu dodaj jaje, pomiješaj vilicom pa prebaci na pobrašnjenu radnu površinu i nastavi mijesiti rukama dok ne dobiješ jednoličnu smjesu. Tijesto nemoj previše mijesiti da ne postane žilavo i da se pod toplinom ruku previše ne ugrije. Smjesa će biti malo mekanija, ali će se kasnije u frižideru stisnuti.
- Pobrašni radnu površinu pa razvaljaj tijesto na veličinu kalupa (ø 26 cm). Dodaj slobodno malo brašna dok ga valjaš da se ne zalijepi za radnu površinu. Zarolaj tijesto na valjak te ga odrolaj u kalup, dobro ga utisni prstima, odreži višak i s tim viškom pokrpaj tamo gdje vam fali. Nema veze ako malo popuca, prhko tijesto se lako „pokrpa“. Tijesto izbodi vilicom da se ne napuše na vrijeme pečenja te ga stavi u hladnjak dok pripremaš punjenje.
- Zagrij pećnicu na 180 °C.
- Operi listove blitve, posuši ih i nareži na manje trakice. Nareži poriluk na kolutiće, češnjak na sitnije i pršut na tanje trakice.
- Na srednjoj vatri u dubljoj tavi na malo maslinovog ulja poprži poriluk i češnjak s prstohvatom soli dok malo ne povenu. Kada povenu dodaj pršut pa nakon par minuta dodaj blitvu i dinstaj nekoliko minuta. Pusti sa strane da se ohladi.
- U međuvremenu, u zdjeli umuti 3 jaja, dodaj im kiselo vrhnje i mlijeko, malo jači prstohvat soli, papar i kopar te na kraju umiješaj ohlađenu mješavinu blitve, poriluka i pršuta.
- Kad se pećnica ugrije stavi prazno tijesto u pećnicu direktno iz frižidera na 10-ak minuta. Slijepo pečenje se radi kako se kasnije, zbog tekućeg punjenja, tijesto ne bi razmočilo.
- Nakon 10 minuta izvadi tijesto iz pećnice, u njega ulij punjenje i vrati u pećnicu na 30-35 minuta, dok quiche na površini ne dobije boju.
- Prije rezanja pusti quiche 15-ak minuta da se ispuše jer ćeš ga lakše rezati.
Bilješke
- Umjesto blitve, quiche možeš napraviti i sa špinatom. Osim toga, quiche možeš puniti s drugim povrćem po želji, mesom ili ribom.
- Tijesto možeš pripremiti i dan ranije tako da bude odmah spremno za upotrebu. Ako ga pripremiš dan ranije, prekrij ga folijom ili omotom od pčelinjeg voska da se ne posuši.
- Quiche je fin i sutradan hladan. Ponesi ga za marendu i iskombiniraj sa šalicom jogurta ili kefira i zdjelicom salate.
Zašto je ovaj quiche s blitvom i porilukom hranjiv? Prhko tijesto je bazirano na integralnom pirovom brašnu koje bogato vlaknima, punjenje je bogato tamnozelenim lisnatim povrćem te imamo dio mliječnog obroka i jaja. Možete izostaviti pršut pa dobiti vegetarijansko jelo.
Siii juuu!