Pekmez od šljiva s tamnom čokoladom i đumbirom.

29/09/2018
Rating: 0.00
(0)

Već duže vrijeme obraćam pozornost na to otkuda dolaze moje namirnice. Bitno mi je da konzumiram sezonske, po mogućnosti lokalne namirnice. Logično se nekako vodi da su u tom trenutku namirnice najbogatije hranjivim tvarima koje opskrbljuju naš organizam svime što mu je u tom godišnjem dobu potrebno. Pa zašto to ne iskoristiti?

Magična lika i njeni darovi prirode

Jedna je subota mog didu (Ličanina pravog), mog kunjada i mene odvela u Liku. Duga je didina priča o Lici, ali svaki puta kada priča dogodovštine osjeti se njegova strast prema tom mjestu. Prolaziš autom cesticama između polja s jedne strane i šume s druge, vidiš kako grane stabala šljiva diraju pod jer su toliko bogate plodovima. Trava izgleda kao da je jučer pošišana, a nitko ju nije mjesecima kosio već je blago učinilo svoje. Ne možeš ostati ravnodušan! Pa čak ni ja koja nisam bila baš oduševljena pri polasku.

Prva postaja: đir po voćnjaku! Bi rekao dida „moraš probati sve da vidiš što ćeš nabrati!“. I tako krene on od stabla do stabla, povlači grane sa svojih 80 godina da ubere voćku. Zagrize ju. Procijeni. I nastavi na sljedeće stablo. I tako cijeli voćnjak. Kaže da obilježi što ćemo kunjado i ja poslije brati. Jabuke smo istresli sa stabla. Sa šljivama smo bili fini. Brali smo ih rukama da nam ne budu polupane s obzirom na to da smo ih odlučili pobrati samo da se zasladimo.

Jedan dio voćki smo ponijeli doma – dio za konzervirati, dio za pojesti svježe i dio za podijeliti, ali je na stablima ostalo jako puno toga. Nekada se i rakija radila, bi rekao dida „ona praaaava lička koja liječi iz unutra i izvana!“.

Kako sve te voćke rastu „na divlje“ i nisu špricane, traju dosta kratko kada se uberu pa se na neki način moraju konzervirati kako bi ih mogli koristiti tijekom cijele zime. Ja sam svoje šljive odlučila konzervirati u obliku svog prvog homemade pekmeza. I to ne običnog pekmeza već pekmeza s tamnom čokoladom i đumbirom!

Pekmez od šljiva u teglici

Pekmez je lako pripremiti – treba ti samo nekoliko sati kod kuće. S obzirom na to da ga ne moraš gledati dok se kuha, lijepo stavi neki film pa se svako malo se digni da ga pomiješaš. Mene mučila sterilizacija staklenki jer je moja prva izrada zimnice prošla neslavno. Staklenke sam (mislila da sam) sterilizirala, napunila sam ih šalšom i dva dana kasnije… Svaka, ali svaka staklenka je išla u plijesan. Koja tuga. Ali lekcija je naučena i sada sam pametnija i sigurnija!

Što nam te šljive ispod svoje tamne, ljubičaste vanjštine skrivaju?

Hranjiva vrijednost šljiva

Šljive su odlično voće za pripremu slatkih namaza jer u sebi sadrže velike količine pektina koje želiraju džem i pekmez tijekom kuhanja. Pektin spada u skupinu prehrambenih vlakna koja u našem probavnom sustavu vežu vodu, nabubre te tako „čiste“ naš probavni sustav.

Šljive su odličan izbor za međuobrok jer sadrže fitonutrijente poput antocijanina i beta-karotena koji im daju karakterističnu ljubičasto-plavu boju, a u našem organizmu ispunjavaju ulogu antioksidanata koji štite tjelesne stanice od oštećenja. Osim toga, 100 g sirovih šljiva pokriva 12 % dnevnih potreba za vitaminom C i 6 % potreba za vlaknima jedne zdrave, odrasle osobe.

Treba li ti još razloga da se baciš na branje šljiva i kuhanje pekmeza?

Omekšale šljive u loncu
Omekšale šljive u pasirki
Pekmez od šljiva u teglici

PEKMEZ OD ŠLJIVA S TAMNOM ČOKOLADOM I ĐUMBIROM

Domaći pekmez od šljiva bez dodanih konzervansa, ali uz dodatak tamne čokolade i đumbira moj je najdraži način kako sačuvati jesen u teglicama.
Ukupno vrijeme pripreme 3 hours
Serviranja 7 teglica od 200 mL
KATEGORIJA slatki i slani namazi

Sastojci
  

  • 3 kg neočišćenih šljiva
  • 300 g tamnog nerafiniranog šećera
  • 100 g tamne čokolade (70-85% kakao dijelova)
  • 30 g korijena đumbira

Priprema
 

  • Šljive nareži po dužini na pola pa im izvadi koštice. Polovice nareži još na pola. Prije dodavanja šećera šljive probaj - ako ti se čine jako slatke, smanji količinu šećera. Kasnije uvijek možeš dodati malo šećera. Narezane šljive stavi u lonac u kojem ćeš kuhati pekmez, pospi šećerom, promiješaj i stavi u frižider preko noći.
  • Sutradan lonac sa zašećerenim šljivama stavi kuhati na laganu vatru uz povremeno miješanje. Na površini će se početi stvarati pjenica koju možeš pokupiti malim, gustim sitom. Šljive kuhaj 30-ak minuta, odnosno dok se ne počnu raspadati.
  • Kada se šljive počnu raspadati, propasiraj ih s pomoću pasirke u drugi lonac. Također, omekšale šljive možeš ubaciti u blender i tako iskoristiti cijeli plod, ali će u tom slučaju pekmez biti bez komadića.
  • Lonac s propasiranim šljivama stavi na laganu vatru i nastavi kuhati uz povremeno miješanje. Kako voda iz pekmeza isparava, tako će on postajati sve gušći i gušći. Kada se pekmez zgusne i počne „pućkati“ kao gejzir, miješaj konstantno da ne izgori i kuhaj sve dok nisi zadovoljan/na gustoćom (ukupno otprilike 90 minuta).
  • U međuvremenu operi teglice i poklopce deterdžentom i toplom vodom, dobro ih isperi i osuši čistom krpom. Teglice i čepove možeš oprati i u perilici.
  • Zagrij pećnicu na 150 °C, bez ventilacije. Stavi teglice u pećnicu tako da se međusobno ne dodiruju pa ih steriliziraj 20-ak minuta. Poklopce nemoj stavljati u pećnicu već ih dezinficiraj čistom krpicom umočenom u medicinski alkohol.
  • Kada si zadovoljan/na s gustoćom, stavi žličicu pekmeza u zamrzivač na minutu da se ohladi, probaj ga pa dodaj šećer ako smatraš da je potrebno. Računaj da će se hlađenjem pekmez dodatno zgusnuti. Na kraju dodaj čokoladu i sitno naribani đumbir i kuhaj dodatnih 5 minuta.
  • Kada je pekmez spreman, izvadi jednu teglicu iz pećnice te je napuni vrelim punjenjem koje se krčka na laganoj vatri. Čistim nožićem prođi uz unutarnju stijenku teglice kako bi izbacio/la moguće balončiće zraka. Grlo teglice obriši čistom krpicom umočenom u medicinski alkohol.
  • Teglicu zatvori čistim poklopcem i dobro stisni. Ponovi isti postupak s drugim teglicama.
  • Pune teglice pusti da se polako hlade na sobnoj temperaturi barem 24 sata. U to će se vrijeme u teglici napraviti podtlak što će zaštititi konzerviranu namirnicu od kvarenja. Sutradan provjeri poklopce - ako su se uvukli i ne rade klik-klik, teglice su sigurne.
  • Teglice spremi na hladno i tamno mjesto, a nakon otvaranja ih čuvaj u frižideru i potroši u kraće vrijeme.

Bilješke

  1. Većina fitonutrijenata antocijanina se nalazi u ljubičastoj-plavoj kožici stoga, ako ih želiš zadržati, šljive nemoj pasirati pa kožicu odbaciti već šljive izblendaj.
Ključne riječi đumbir, šljive, tamna čokolada
Ruka nožem vadi pekmez od šljiva iz teglice
Pekmez od šljiva namaza na feti kruha

Pekmez se može konzumirati u različitim kombinacija – od onih klasičnijih poput palačinki, buhtli ili na kruh, ali i kao dodatak u jogurt ili domaći kefir ili sladoled ili na žlicu.

Ako si se s ovim pekmezom navukao/la na izradu zimnica ili razmišljaš o tome, slobodno škicni u e-knjižicu „Godišnja doba u teglicama“. U njoj ćeš pronaći sve detalje i tajne koje bi ja voljela da sam znala u mojim zimnica počecima kako bi se osjećala sigurnije i 30 recepata za pripremu najfinijih zimnica.

Siii juuu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sviđao ti se recept? Slobodno pusti zvjezdice.




Like
Close
Close