Salata od karfiola. Jednostavna, hladna salata od karfiola. Simple as that!
Kupusnjače su sada u punom jeku pa je pravo vrijeme da se s njima pripremaju obroci. Šteta je ne iskoristiti ono što nam priroda nudi u trenutku kada nam to nudi. Osim karfiola tu su i druge kupusnjače poput brokule, kelja, prokulica, kupusa, šenona, itd., ali i drugih zimskih kultura. U zimskoj kategoriji recepata možeš pronaći namirnice koje su trenutačno u sezoni.
Karfiol u vrtu
Mi smo ove godine u vrtu po prvi puta posadili karfiol, kelj, brokulu i prokulice. S obzirom na to da nismo imali pojma što radimo i što očekivati, ispalo je odlično! Posadili smo malene sadnice krajem 8. mjeseca i prije mjesec dana smo počeli rezati prve glavice. Ajme koja sreća! Kada sam prvi puta pomaknula malo lišće i vidjela malenu, malenu glavicu karfiola… Ajme-koja-sreća!
Kada smo krenuli u avanturu sa zimskim sadnicama imala sam osjećaj da se njima ne treba previše baviti, bit će to najlakše uzgojeno povrće. Nije jako toplo i češće pada kiša pa ih ne treba tako često zalijevati.
But NO!
Jednom kada je lišće naraslo trebala sam samo biti strpljiva da narastu i plodovi. U jednom trenutku moje je strpljenje stavljeno na kušnju jer su se na lišću biljaka počele stvarati rupe. Tjedan dana kasnije otkrila sam i zašto. Kupusni bijelac se lijepo uselio u vrt i hranio se kupusnjačama tako da je grickao listove sve dok nisu ostale samo lisne žile.
Pošto se protiv svih napasnika u vrtu borimo bez ikakvih umjetnih tvari jedini način s kojim smo mogli spriječiti daljnje nestajanje listova je da štapićima skupljamo jednu po jednu gusjenicu dok ih sve ne istrijebimo. Kako napredujemo? Još uvijek žive u vrtu! Rekao bi meni B. „Pa i one moraju jesti“. Oh well…
Bez obzira na sve, većina sadnica je narasla tako da smo prije mjesec dana počeli brati prve plodove. Pripremam svašta s njima. Toliko često da sam razmišljala napraviti presjek recepata s kupusnjačama s bloga. Mislim da bi to bila super ideja da se sve nađe na jednom mjestu.
APDEJT – sažela sam recepte na jednom mjestu! 😊 U besplatnoj e-knjižici „Zima na pjatu“ možeš naći razloge zašto su kupusnjače super i 10-ak ideja što s njima pripremiti.
Vratimo se na salatu od karfiola...
Danas nema puno filozofije. Glavicu karfiola ćeš očistiti, skuhati i začiniti. Toliko je recept jednostavan da sam razmišljala da li da ga uopće natipkam na blog, ali znam da na kraju ispadne da se svima najviše sviđaju najjednostavniji recepti.
Recept za ovu salatu sam pokupila od svoje majke iako sam, ne znajući, napravila neke malene preinake. Ja je često jedem kao prilog uz glavno jelo ili si je nosim sa sobom na posao kao dodatak povrća uz marendu. Kako god okreneš, odličan popratni sadržaj na tanjuru!
JEDNOSTAVNA, HLADNA SALATA OD KARFIOLA
Sastojci
- 600 g (1 veća glava) karfiola
- pošteni prstohvat soli
- malo papra
- 2 žlice soja sosa
- 4 žlice aceta balsamica
- 4 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
Priprema
- Na vatru stavi veći lonac napunjen vodom.
- Glavicu karfiola očisti od vanjskih listova, istrgaj je ili nareži na komade veličine jednog zalogaja te isperi pod hladnom vodom.
- Kada voda zakuha, dodaj pošteni prstohvat soli, ubaci karfiol i kuhaj 10-15 minuta. Pazi da se ne prekuha jer ćeš dobiti gnjecavu smjesu umjesto fine, hladne salate. Nakon 10-ak minuta probaj vilicom karfiol da provjeriš koliko je kuhan – mora biti al dente, ali ne previše tvrd!
- Kada je karfiol kuhan, prebaci ga u sito i properi pod hladnom vodom kako bi zaustavio/la kuhanje.
- Karfiol začini paprom, soja sosom, acetom balsamicom i maslinovim uljem.
- Salatu spremi u frižider na nekoliko sati da se ohladi i okusi povežu. Probaj! Ako misliš da je potrebno, dodatno prilagodi okus.
Bilješke
- Ako je glavica karfiola starija, kuhaj je kraće. Starije glavice se brže skuhaju pa je veća vjerojatnost da ćeš je prekuhati.
- Salatu možeš začiniti prema svojim guštima – dodaj joj mediteranske začine ili malo ljutine, isprobaj neko drugo ulje poput bučinog ili lanenog ili aceto balsamico zamijeni limunom. Kombinacijama nema kraja!
- Umjesto da ga kuhaš u vodi karfiol možeš skuhati na pari ili poklopljenog kratko prodinstati na maslinovom ulju uz dodatak malo vode. Možda na to maslinovo ulje najprije dodati malo sitno nasjeckanog češnjaka? Eto ideje!
Nadam se da će ti se svidjeti. Ja skuham ovako barem dvije glavice tjedno. I da, samo za sebe. 🙂
Siii juuu!