Hrskavi kadel u corn flakesu s jednim hladnim, češnjakastim umakom na bazi jogurta neću nikada odbiti. Pošto je sada sezona (ribo)lova na kadele, ne vidim razlog zašto se svi ne bi počastili. Nego…
Što je to kadel?
Iskreno, nisam sigurna kako bi ga drugačije nazvala nego mali morski pas. Mi ga ovdje u Istri zovemo kadel. Moji ribarski izvori kažu da se kod nas na Jadranu najčešće konzumiraju dvije vrste za koje ne postoji zabrana ulova – mekuš i kostelj.
Kadeli spadaju u skupinu bijelih riba hrskavičnjača odnosno nemaju klasične koščice kao ostale ribe koje se često nalaze na našem tanjuru već imaju jednu hrskavicu duž cijelog tijela. Ako malo bolje razmislim, to uopće nije loše – samo se skine ta hrskavica u sredini i imamo bijelo, mekano i sočno „čisto meso“ za konzumaciju. Odlično! Kadel je laganija, manje masna riba s obzirom na to da nije nešto pretjerano aktivan i uglavnom se laganini, bez žurbe mota po morskom dnu.
Ja osobno nemam nikakvog iskustva, ali moj ribarski izvor kaže da je poprilična avantura očistiti odnosno oguliti kožu s kadela pa ga ja uvijek kupim očišćenog i oguljene kože. Iako… Ne vjerujem da sam ga ikada u ribarnici vidjela neočišćenog i neoguljenog kadela.
Jedna od stvari koja bi kod kupovine ribe trebala biti prioritet je svježina ribe. Starija i nepravilno skladištena riba (pa tako i kadel) može imati povećane količine histamina koje mogu biti opasne. Kada sam podijelila recept za manirirani filet oslića u sezamu osvrnula sam se na nastanak, sadržaj i problem histamina u nepravilno skladištenoj ribi pa ako te zanima svakako preporučujem da baciš oko. Kako znati je li riba svježa? Postoje nekoliko trikova koje možeš naći u receptu za s(a)rdelu u soku od naranče, a dodatna sigurnost može biti da upoznaš svog ribara. Ili tetu ili barbu u ribarnici.
Zašto se kadel namakače u mlijeku?
Kada sam ideju o ovom jelu podijelila na društvenim mrežama dobila sam nekoliko poruka s pitanjem „A namačeš ti njega u mlijeku prije nego ga termički obradiš?“.
Mislim si ja „U mlijeku? Zašto bi ga namakala u mlijeku?“.
Naravno da sam prvo nazvala majku da provjerim jesam li preskočila neki neophodan korak. Kaže da prvi puta čuje za to, ali da nazovem babu da će ona sigurno znati. I tako sam ja nazvala babu. I ona prvi puta čuje! Nije mi preostalo ništa drugo nego ići pitati dobar stari Google jer niti moji ribarski izvori nisu to znali. I onda sam otvorila Pandorinu kutiju! Šestoosamdesetipettisuća sati kasnije sve sam dobro istražila i došla sam do zaključka!
Dakle… U kojem grmu leži zec (ili kadel)?
Da bi naš organizam mogao pravilno funkcionirati moramo redovito iz njega izbacivati određene otpadne tvari. Jedan od nekoliko načina je da naša jetra od „otpadaka“ stvara ureu koja onda krvotokom putuje do bubrega, bubrezi je filtriraju pa filtrirani „otpaci“ napuštaju tijelo putem mokraće. Znam, znam… Kakve to sada ima veze? Bare with me!
U ljudskom se organizmu sve to događa u jetri, a kod kadela se to događa po cijeeeelom tijelu stoga oni uree imaju u svim tjelesnim tekućinama. Kako bi se urea držala pod kontrolom, u tijelu kadela prisutna je još jedna tvar – trimetilamin oksid (TMAO). Urea i TMAO djeluju kao glavni osmoliti, odnosno pomažu kadelu održavati ravnotežu između tjelesnih tekućina i morske vode u kojoj živi.
Ako se nakon ulova s ribom ne rukuje pravilno, prirodno prisutne bakterije pretvaraju navedene osmolite u tvari koje imaju izrazito neugodan i izražen okus i miris. S obzirom na to da kadeli imaju veće količine navedenih osmolita po cijelom tijelu, sa svim pravilnim rukovanjem nakon ulova, neminovno je da će se stvoriti određena količina „smrdljivih” tvari i tako „pokvariti“ okus mesa.
Tu u igru ulazi mlijeko! Prirodno prisutne tvari u mlijeku (npr. bjelančevina kazein) za sebe vežu tvari koje kadelu daju neugodan okus i miris pa ih tako uklanjamo iz ribe. Taaaa daaaam! Kadel više nema taj specifičan, jaki, gorki okus! Tu naravno ne pričam o onom „mirisu“ koji ima stara i pokvarena riba. To se nemoj ni truditi ukloniti, ta riba nije dobra za konzumaciju!
Naravno, ako ti taj specifičan okus ne smeta, ti možeš slobodno konzumirati kadela i bez prethodnog namakanja u mlijeku.
Ukratko…
Ako ne želiš izraženi okus i miris kada jedeš kadela, točaj ga barem sat vremena u mlijeku (u frižideru!).
Sada kada znaš kako pripremiti kadela za termičku obradu, prebacimo se na recept!
HRSKAVI KADEL U KUKURUZNOM CORN FLAKESU
Sastojci
HRSKAVI KADEL U CORN FLAKESU
- 700 g očišćenog kadela
- 300 mL mlijeka
- 2 žlice brašna po želji
- 1 jaje
- 100 g kukuruznog corn flakesa
- 1 žličica kopra
- sol i papar
- ekstra djevičansko maslinovo ulje
WANNABE TARTAR
- 150 g (1 komad) grčkog jogurta
- 100 mL tekućeg jogurta
- 2 kisela krastavca
- 1 žličica senfa
- 2 manja režnja češnjaka
- 2 žličice suhog kopra
- sol i papar
Priprema
- Kadela nareži na fete debljine cca 2 cm te ga stavi u posudu s poklopcem. Izdvoji 2-3 žlice mlijeka (trebat će ti za kasnije), a s ostatkom prelij narezanog kadela. Posudu poklopi i stavi u frižider. Pusti da se toča barem sat vremena, ali ga možeš pustiti i preko noći.
- Nakon sat vremena izvadi fete, osuši ih papirnatim ručnicima te posoli i popapri.
- Zagrij pećnicu na 200 °C, bez ventilacije.
- U jednu posudu pomiješaj brašno i kopar. U drugoj istuci jaje s 2-3 žlice mlijeka. U treću posudu dodaj cornflakes koji si usitnio/la rukama. Možeš ga usitniti i u sjeckalici, ali pusti poneki veći komad (pripazi da ne usitniš do brašna).
- Posoljeni kadel prvo ubaci u brašno pa u jaje pa ga uvaljaj u usitnjeni cornflakes.
- Pripremljene fete slaži na plitki pleh koji si obložio/la papirom za pečenje, premaži s malo maslinovog ulja i stavi u pećnicu.
- Peci na 200 °C otprilike 15 minuta. Nemoj peći puno duže od toga jer će se riba presušiti, a onda više nije tako sočna i mekana.
- Dok se kadel peče, pripremi tartar. Češnjak i krastavce nareži na što sitnije pa ih pomiješaj s grčkim i tekućim jogurtom, senfom i suhim vlascem. Posoli i popapri po želji.
Kako poslužiti hrskavog kadela u cornflakesu?
Ovako pripremljenog kadela svaki puta jedem na drugačiji način. Puštam ti nekoliko ideja da si prilagodiš ručak:
- kadel uz hladnu krumpir salatu s brokulom, rukolom, lukom i češnjakom
- kadel u zdjeli šarene salate s wannabe tartarom
- kadel umotan u tortilje s puno svježeg povrća i wannabe tartarom
- ili klasika – kadel s blitvom i krumpirom.
Čitajući literaturu kako bi mogla napisati relativno poučan i koristan post, na pamet su mi pale još neke ideje kako iskoristiti kadela s obzirom na to da je skoro pa čisto meso.
Sigurno bi bilo super napraviti:
- neke polpetice od kadela ili čak arancine s rižom i kadelom (npr. ako ostane riže i kadela od dana prije)
- kadel u nekom umaku od naranče (kao što često spremam s(a)rdele u soku od naranče)
- brudet s kadelom i palentom (hvala A. na ideji! :)).
Slobodno javi ako isprobaš nešto od toga ili ti još koja ideja padne na pamet!
Siii juuu!