Nisam ni trepnula, a već je počela sezona tamnozelenog lisnatog povrća! Ja još stojim u onom limbu između ljeta i zime kada se na tanjuru uglavnom nalaze bundeve, gljive i kesteni.
Ako si ovih dana prošetao/la po tržnici sigurno si vidio/vidjela stolove pune špinata, blitve, različitih kupusnjača i zimskih salata. Ako si kao ja i još uvijek nisi zakoračio/la u punu zimu, u besplatnoj e-knjižici “Jesen na pjatu” možeš naći puno recepata upravo s bundevom i gljivama. Ako si ipak već zakoračio/la prema zimi, u e-knjižici “Zima na pjatu” možeš naći različite recepte s tamnozelenim lisnatim povrćem koji će ti poslužiti kao inspiracija za nadolazeću zimu!
Kao što rekoh… Stiglo je vrijeme tamnozelenog lisnatog povrća i ja mu se baš veselim! Kao što i sam/a vjerojatno znaš, lisnato povrće jako brzo povene ako se pravilno ne skladišti. Vjerujem da je upravo to jedan od razloga zašto se ono češće ne konzumira. Lisnato povrće je potrebno očistiti, oprati i skuhati relativno brzo nakon kupovine što znači da bi u kupovinu trebali ići redovito ako želimo da se ono nalazi na našim tanjurima. Ponekad sve to može biti malo preplavljujuće.
Što ako ti kažem da je lisnato povrće moguće skladištiti tako da bude svježe za konzumaciju i nakon 5 dana? I što je najbolje od svega odradi se priprema i imaš spremno lisnato povrće kada god poželiš. Bi se onda ono nalazilo malo češće na tvom tanjuru?
Zašto unaprijed očistim lisnato povrće?
Zamisli si situaciju… Dođeš doma s posla polugladan/na i iz frižidera te gleda neočišćeni i neoprani špinat koji si jučer kupio/la. Znaš da ga moraš očistiti prije nego s njime možeš kuhati. To će ti oduzeti previše vremena, a već si na knap s vremenom. I misliš si „ma sutra ću kuhati nešto sa špinatom“. Dođe sutradan i ponovi se ista situacija. Nakon 2-3 dana špinat u potpunosti povene, s njim ne možeš više ništa pripremiti i završi u smeću.
Ili se nađeš u sljedećoj situaciji… Razmišljao/la si sa sobom na posao ponijeti zdjelu miješane salate, ali nisi oprao/la jučer salatu da ne povene. Kako bi ponio/ponijela salatu na posao moraš se ranije ustati i ujutro, prije kave, oprati i pripremiti salatu. Hoćeš li ponijeti tu salatu na posao ili će salata biti „problem za sutra“? 😊
Ovo su samo neki od razloga zašto ja biram lisnato povrće pripremiti unaprijed – em bacam manje hrane, em imam manju potrebu za odlazak u kupovinu, em imam pravilniju i finiju prehranu. I povrće drži svježinu 5-7 dana beeeez problema! Evo ja sam danas za marendu pojela salatu koju sam oprala prošli tjedan. Zašto ta salata nije pojedena ranije…? E to je već priča za neku drugu priliku.
Kako unaprijed pripremim lisnato povrće?
Kako bi lisnato povrće bilo odmah spremno za konzumaciju, ali i održalo svježinu sljedećih nekoliko dana, bitno ga je pravilno pripremiti i skladištiti. Kako?
Prije namakanja ili pranja pod vodom, pregledaj lisnato povrće i ukloni uvenule dijelove (ili dijelove lista ako su samo oni povenuli). Lisnato povrće je puno lakše pregledati i probrati dok je još relativno suho. Po potrebi ukloni peteljke i tvrđe dijelove.
„Dobre“ listove ubaci u vodu da ispereš eventualne nečistoće (tu vodu možeš koristiti za zalijevanje biljaka). Postupak ponovi dvaput (ili više puta ako je povrće jako prljavo). S pomoću malene kuhinjske, ručne centrifuge (poput ove Ikeine) dobro osuši lisnato povrće. Suho lišće spremi u posudu na klik ili vrećicu na zip u koje ćeš staviti jedan papirnati ručnik. Ja osobno biram vrećice na zip jer ne zauzimaju puno mjesta u frižideru. Kada lisnato povrće potrošim, vrećicu operem, osušim i ponovno koristim. Što god da odabrao/la, bitno je da lisnato povrće ne dolazi u dodir sa zrakom. Papirnati ručnik će održavati vlagu bez da se lisnato povrće namoči.
Ovaj način spremanja lisnatog povrća meni je uštedio puuunoooo vremena, puno živaca i nešto šoldina jer nisam bacala hranu. Ako ti treba još pokoji sličan savjet, škicni besplatnu digitalnu knjižicu „Jedem pametno, kuham odgovorno“ koju smo Mateja Andrijanić Zvirotić s Food&Mood bloga i ja osmislile. Nije što je moja, ali ima stvarno odličnih ideja!
Dobro… Sada kada je špinat unaprijed pripremljen, ručak će biti gotov dok kažeš keks! Pogotovo ako ideš raditi ove brze tortilje sa špinatom i feta sirom za koje ti treba maksimalno 20 minuta.
BRZE TORTILJE SA ŠPINATOM I FETA SIROM
Sastojci
- 700 g špinata (otprilike 500 g očišćenog)
- 1 manja glavica luka
- 2 srednja režnja češnjaka
- 100 g feta sira
- 1 žlica kapara
- sol i papar
- 1 žličica mediteranskih začina
- ekstra djevičansko maslinovo ulje
- 4 veće tortilje (Ø 25 cm)
Priprema
- Špinatu ukloni peteljke, operi ga, posuši i nareži na manje trakice. Luk i češnjak nareži na sitnije.
- Na srednjoj vatri u dubljoj tavi na malo maslinovog ulja poprži sitno narezani luk i češnjak s prstohvatom soli dok ne dobiju boju. Kada luk i češnjak povenu dodaj špinat narezan na trakice, malo posoli i popapri, dodaj mediteranske začine i dinstaj 10-ak minuta. Bitno je da voda iz špinata ispari kako tortilje kasnije ne bi upile tekućinu i postale gnjecave umjesto hrskave. Kada voda ispari, ugasi vatru i pusti špinat nekoliko minuta da se malo ohladi.
- Uzmi jednu tortilju i zareži je od sredine do ruba.
- Rasporedi četvrtinu špinata ravnomjerno po tortilji, dodaj malo mrvljenog feta sira i par kapara. Tortilju preklopi od donjeg lijevog prema gornjem lijevom dijelu pa prema gornjem desnom i zadnje prema donjem desnom. Na kraju tortilja mora biti složena u trokut.
- Dobro ugrij tavu na koju si dodao/la đir maslinovog ulja. Kada se ulje ugrije, stavi punjenu tortilju pa je prži 2 minute sa svake strane. Ponovi isto s preostale 3 tortilje.
Bilješke
- Špinat možeš unaprijed oprati, dobro ga posušiti i spremiti u vrećicu na zip u koju ćeš dodati papirnatu maramicu. Tako ćeš si značajno skratiti vrijeme pripreme, a špinat na taj način možeš čuvati u frižideru i do tjedan dana.
- Postupak se dodatno može skratiti tako da unaprijed izdinstaš špinat, pustiš ga da se malo ohladi pa ga spremiš u posudicu s feta sirom i kaparima i čuvaš u frižideru. Najkasnije sutradan (ili isti dan) napuni tortilju te je tostiraj ili isprži. Ovo je super način da pripremiš ovo jelo npr. na poslu ili da ti bude spremno za one dane kada ručak mora biti stvarno jako brzo gotov.
- Slobodno obogati tortilju dodatnim namirnicama poput dinstanih gljiva, šunke, poprženih komadića pršuta ili svježe mozzarelle. Pusti mašti na volju!
Što ako ti ostane koja tortilja sa špinatom?
Teško moguće da će ostati jer nestanu za tren, aaaaliiii… Ako ipak ostane koja, spremi je što prije u frižider i probaj je pojesti unutar 24 h. Ako imaš mogućnosti, slobodno je podgrij u mikrovalnoj ili tosteru iako neće biti hrskava kao kada je tek napravljena. Meni je osobno jako fina i hladna!
Ako se ne osjećaš siguran/a da podgriješ špinat, baci oko na priču koja dolazi uz recept za spanakopitu na tu temu. Sigurna sam da će te malo ohrabriti. 🙂
Siii juuu!