Brzo ukiseljene rotkvice

02/04/2021
Rating: 0.00
(0)

Ne znam kako je kod tebe, ali kod mene je napokon stiglo proljeće! S naglaskom na napokon jer sam jedva čekala toplije, sunčane dane kada ću moći više biti vani nego unutra. S prvim zrakama sunca krenula je i nova sezona vrtlarenja kojoj se veselim još više nego prošlogodišnjoj. Možda jer sam si ove godine napokon nabavila dnevnik za vrtlarenje u kojem ću zapisati sva svoja vrtlarska opažanja. Vjeruj mi… Sve se zaboravi u 365 dana.

S prvim toplijim zrakama sunca počinju se buditi prvi vjesnici proljeća pa nam se košarice polako počinju puniti raznim lisnatim salatama, mladim lukom i češnjakom, mrkvom, ciklom i, naravno… Rotkvicama!

Rotkvica (lat. Raphanus sativus) botanički pripada porodici kupusnjača zajedno s kupusom, keljem, brokulom, karfiolom, repom i sličnim mirišljavim povrćem, a u bliskom je rodu s crnom i bijelom rotkvom. Rotkvice imaju baš specifičnu teksturu i okus. Kada iz zagrizeš čuješ onaj hrsk hrsk, onda osjetiš onaj osvježavajući nalet vode pa te na kraju zapljusne oštra ljutina.

Mala rotkvica u vrtu (ili tegli)

Rotkvice nisu zahtjevne za uzgoj i ne zahtijevaju neke pretjerano povoljne uvijete za rast.

Mi rotkvice sijemo početkom ili sredinom 3. mjeseca, ovisi o tome kako se vrte temperature u tom periodu. Zemlju pripremim tako da je dobro usitnim nakon čega napravim redove koji su 10-ak cm udaljeni jedan od drugoga, na dubinu od 1 cm „posolim“ sjeme rotkvice i na kraju sve dobro zalijem. Sjemenkama je malo veći gužvanac u kojem će živjeti dok ne proklijaju sasvim u redu, ali ih je 2-3 tjedna nakon sijanja potrebno prorijediti kako bi ispod zemlje imale mjesta za rast. Rotkvice se mogu posijati i na rjeđe, ali nikad ne možeš biti siguran/na koji dio sjemenčica će proklijati pa si s gužvancem malo sigurniji/a. Rotkvice slobodno možeš posijati u dužoj tegli i čuvati na balkonu.

Čim primijetiš da su dovoljno narasle, uberi ih i pojedi! Dužim stajanjem u zemlji gube svoju hrskavost i postanu „drvene“. Kako ne bi imao/la veliku količinu rotkvica odjednom spremnih za konzumaciju, dio posij početkom 3. mjeseca, a drugi dio 20-ak dana kasnije. Naučila sam i ja nešto iz vlastitih grešaka. 😉

S obzirom na to da su rotkvice jedna od rijetkih kultura koja svoje plodove daje jako brzo (kroz 30-ak dana) ne mogu ti opisati sreću koju sam osjetila prošlo proljeće kada sam, nedugo nakon sijanja, prvi puta izvadila rotkvicu iz zemlje.

Lišće rotkvice u vrtu iznad zemlje

Kupovina i čuvanje rotkvica

U slučaju da se još nisi ili se nećeš uopće okušati u sijanju rotkvica, u proljeće se ove male crvene kuglice mogu naći na svakom stolu na tržnici.

Pa na što obratiti pozornost kada ih budeš kupovao/la?

Na tržnici (i u dućanu) ćeš rotkvice najčešće naći vezane u buketiće. Dobre svježe rotkvice će biti čvrste, s crveno-ružičastom kožom i bez ikakvih oštećenja. Ako osjetiš da su rotkvice na dodir mekane, možda je bolje da ih preskočiš – vrlo vjerojatno nisu svježe izvučene iz zemlje. I svakako obrati pozornost na listove i na korjenčiće na krajevima rotkvica – lišće bi trebalo izgledati svježe i imati lijepu zelenu boju.

Buket rotkvica u rukama

Kako čuvati rotkvice da što duže traju?

Kada se vratiš u kuhinju, rotkvicama ukloni lišće i korjenčić jer će u suprotnom lišće izvlačiti vlagu iz rotkvica te će one prije postati spužvaste. Ako znaš da ćeš rotkvice potrošiti kroz dan-dva, čuvaj ih u dobro zatvorenoj posudi ili vrećici na zip. Ako misliš da ćeš ih konzumirati kasnije spremi ih u posudu ili teglicu napunjenu s vodom te mijenjaj vodu svakih 2-3 dana. Tako skladištene rotkvice (ali i mrkva) bit će hrskave i nakon tjedan dana. Rotkvice uvijek nareži neposredno prije jela. Ako malo omekšaju i „povenu“, probudi ih tako da ih staviš u ledenu vodu sat-dva prije konzumacije.

Čuvanje rotkvica u teglici s vodom

Lišće nikako nemoj bacati jer je nutritivno jako bogato i od njega se mogu pripremati različita jela. Operi ga pod vodom, dobro ga posuši (npr. s pomoću posude za centrifugiranje) i spremi u vrećicu na zip ili posudu koju možeš dobro zatvoriti uz dodatak papirnatog ručnika. Tako skladišteno lišće možeš čuvati u frižideru nekoliko dana bez problema.

Kod nas se često nalaze na proljetnom, uskršnjem stolu, ali bi se zbog svog nutritivnog sastava trebale na našim tanjurima nalaziti i češće od toga.

Jesu li rotkvice baš toliko hranjive?

Iako zbog njihovog specifičnog mirisa i ljutkastog okusa, mnogima nisu omiljena namirnica, rotkvice je najbolje konzumirati u sirovom obliku.

Osim izraženog okusa, prvo što osjetimo kada zagrizemo rotkvicu je sočnost koja dolazi od velike količine vode. Naime, nešto malo više od 95 % rotkvice građeno je od vode! Samim time možemo zaključiti da su rotkvice niskokalorične (otprilike 16 kcal/100 g) te ne obiluju ni ugljikohidratima ni bjelančevinama ni mastima.

Pa čime su onda bogate?

Rotkvice su dobar izvor vlakna s obzirom na to da 100 g istih pokriva otprilike 6,5 % dnevnih potreba odrasle zdrave osobe. O važnosti vlakana u prehrani sam pričala već puno puta, a popratni tekst uz kremasti orzotto s bundevom i pršutom ti može biti dobar podsjetnik. Nije loše svako toliko ponoviti gradivo.

Osim vlakna, rotkvice su dobar izvor (udio dnevnih potreba odrasle, zdrave osobe na 100 g):

  • vitamina C (19 %),
  • folata (13 %),
  • kalija (12 %).

Svih ostalih vitamina i mineralnih tvari ima u količini manjoj od 5 % dnevnih potreba na 100 g stoga su zanemarivi.

Čisto da dobiješ dojam… 9-10 rotkvica srednje veličine teži otprilike 100 g. I da! Vagala sam ih. 🙂

Rotkvice s lišćem na tanjuru

No, nije u vitaminima i mineralnim tvarima cijela priča. Crveno-roza boja kore rotkvica bogata je antocijanima, biljnim pigmentima koji u našem tijelu imaju antioksidativni učinak. Osim toga, rotkvice su, kao i ostale kupusnjače, bogate glukozinolatima koji utječu na smanjenje rizika od razvoja karcinoma. Neke će rotkvice biti peckave i ljutkaste. Taj izraženi okus mogu zahvaliti upravo glukozinolatima koji potiču lučenje želučanih sokova i izlučivanje žuči. Osim toga, kao prirodan diuretik, može biti odličan saveznik u prevenciji infekcija urinarnog traka.

Rotkvice su prvenstveno dobar izvor vlakna, vitamina C, folata i kalija, ali ne smijemo zaboraviti i na sekundarne metabolite poput antocijana i glukozinolata.

I postoji razlog zašto sam ti rekla da sačuvaš lišće rotkvice (osim jer ćeš jesti fini pesto ili salatu)! Naime, ono je bogato željezom, što je odlično u kombinaciji s vitaminom C kojeg ćeš naći u rotkvicama.

Lišće rotkvice na tanjuru

Mogu li nekome rotkvice ipak naškoditi?

Rotkvice se, zbog svoje ljutine, ne preporučuju osobama koje imaju osjetljivu želučanu sluznicu ili sluznicu crijeva, gastritis, čir na želucu ili dvanaesniku kao ni bubrežnim bolesnicima. Osim toga, ne preporučuju se ljudima koji su skloni nadimanju.

U tom slučaju rotkvice nije potrebno u potpunosti izbaciti iz prehrane već ograničiti unos i konzumirati ih termički obrađene.

Rotkvice se mogu pripremiti na puno načina

U proljeće rotkvice možeš slobodno uvesti u svakodnevni jelovnik jer ih se može pripremiti na puno različitih načina.

Naravno, prvo što svakome padne na pamet je da ih nasjeckamo i dodamo u salatu ili sendvič što je odlična opcija. Ja rotkvicu volim pojesti i onako „na suho“, direkt iz zemlje, samo s nje otresem ostatke zemlje.

Osim toga, rotkvice se mogu vrlo jednostavno začiniti s malo ekstra djevičanskog maslinovog ulja, soli, paprom i drugim začinima po želji te ispeći u pećnici ili na roštilju umotane u foliju. Tako rotkvica gubi svoju ljutinu i razvije se njezina slatkoća – poput luka.

Lišće rotkvice možeš konzumirati na salatu, ali ih možeš i propirjati na malo maslinovog ulja ili ubaciti u neko toplo varivo. Ili, ili… Napraviti od njih pesto.

A ja danas donosim jednu brzinsku pripremu rotkvica. Kada mi u vrtu odjednom izađe puno rotkvica ili mi se planovi za taj jedan izmiješaju i rotkvica ostane, ja ih potopim u kiseloj otopini i spremim za dane kada rotkvica nema u vrtu. Ili… Kada ostanem bez ukiseljenih rotkvica, onda napravim novu turu. Ne trebam izmišljati isprike da bi kiselila.

Narezane rotkvice spremne za kiseljenje rotkvica
Brzo ukiseljene rotkvice u otvorenoj teglici

BRZO UKISELJENE ROTKVICE

Ukupno vrijeme pripreme 40 minutes
Serviranja 4 teglice od 300 mL
KATEGORIJA salate, zimnica

Sastojci
  

  • 700 g rotkvica
  • 600 mL vode
  • 200 mL alkoholnog octa
  • 12 g (2 pune žličice) soli
  • 25 g (4 pune žličice) šećera
  • 4 lista lovora
  • 2 žličice sjemenki gorušice

Priprema
 

  • Zagrij pećnicu na 150 °C.
  • Staklenke i poklopce dobro operi sapunom i vodom pa isperi i obriši. Možeš ih oprati i u mašini. Čiste teglice stavi u pećnicu da se ne dodiruju pa ih steriliziraj 15-ak minuta. Poklopce nemoj stavljati u pećnicu već ih dezinficiraj papirnatim kuhinjskim ručnikom koji si umočio/la u medicinski alkohol (ili rakiju😉).
  • Rotkvice nareži na tanke kolutiće s pomoću noža ili mandoline. Nije ih potrebno guliti.
  • Pripremi otopinu za kiseljenje - stavi kuhati vodu, ocat, sol i šećer dok ne prokuhaju te dok se sol i šećer ne otope. Pusti otopinu da se grije na laganoj vatri dok puniš teglice.
  • Izvadi jednu vruću, steriliziranu staklenku iz pećnice te je napuni narezanim rotkvicama, dodaj list lovora i 1 žličicu sjemenki gorušice pa sve prelij vrelom otopinom za kiseljenje. Vrelo uvijek ide u vrelo! – em da se kasnije napravi vakuum em da teglica ne pukne zbog razlike u temperaturi. Nemoj teglice puniti do vrha, ali je bitno da rotkvice budu u potpunosti prekrivene otopinom. Teglicu zaklopi poklopcem i dobro stisni.
  • Ponovi postupak s preostale tri teglice.
  • Pusti teglice 24 h na sobnoj temperaturi da se ohlade i da se napravi podtlak. Sutradan provjeri ako se napravio podtlak; ako se poklopac uvukao i ne radi klik-klik, teglica je sigurna. Ako je poklopac ispupčen i/ili čuješ klik-klik, on je vrlo vjerojatno oštećen pa se podtlak nije napravio. U tom slučaju teglicu čuvaj u frižideru i prvu degustiraj.
  • Ukiseljene rotkvice možeš konzumirati već nakon 2 dana.
  • Čuvaj ih na tamnom i hladnom mjestu. Kada ih otvoriš čuvaj ih u frižideru pa ih iskoristi kroz 2 tjedna.

Bilješke

  1. Kroz nekoliko dana ocat će izvući karakterističnu crveno-rozu boju iz rotkvica pe ćeš imati bijele rotkvice koje plivaju u rozoj tekućini. To je normalno.
  2. Ako rotkvice ne spremaš za špajzu već ćeš ih odmah konzumirati, slobodno preskoči cijeli postupak sterilizacije teglica već ih samo dobro operi. U tom slučaju rotkvice čuvaj u frižideru i potroši kroz 2 tjedna.
  1. Začine kombiniraj po želji: možeš dodati svježeg češnjaka, kopra, ružmarina ili bosiljka, crnog papra u zrnu, slatke paprike, a ako voliš pikantnije tikvice slobodno dodaj koju feferonku.
  2. Omjer vode i alkoholnog octa u receptu je otprilike 3:1, ali ako voliš kiseliju zimnicu slobodno dodaj malo više octa.
Ključne riječi bez glutena, bez jaja, bez mlijeka, vegansko, vegetarijansko
Ruka ulijeva tekućinu za kiseljenje u teglicu punu rotkvica
Brzo ukiseljene rotkvice u teglici

Da te čujem – od danas neću više zanemarivati rotkvice! 😊

I ako su ti se brzo ukiseljene rotkvice svidjele sigurna sam da će ti se svidjeti i ostali recepti u kategoriji ZIMNICA.

Siii juuu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sviđao ti se recept? Slobodno pusti zvjezdice.




Like
Close
Close