U današnje vrijeme, kada tijekom cijele godine na policama supermarketa možemo naći voće i povrće po našoj želji, počeli smo gubiti doticaj sa sezonskim namirnicama i idejom što one zapravo predstavljaju. Moderna prehrana i globalna povezanost omogućile su nam da jedemo rajčice tijekom zime i cijedimo sok od naranče tijekom ljeta.
Ako malo bolje razmislimo, priroda se pobrinula da nam pruži određene namirnice u periodu godine kada su nam one najpotrebnije stoga prednost treba dati onim vrstama voća i povrća koje su u određenom periodu na vrhuncu zrelosti i spremne za konzumaciju.
Zimske sezonske namirnice
Sezonske namirnice, osim što su ukusnije i cijenom pristupačnije, bogatije su hranjivim tvarima, a njihov uzgoj zahtijeva manju količinu pesticida i drugih kemikalija. Pored toga, konzumacija sezonskih namirnica pridonosi raznovrsnosti u našoj prehrani, što je, uz umjerenost i uravnoteženost, jedan od osnovnih principa pravilne prehrane.
Zima je bogata namirnicama koje se pripremaju na način da griju naše tijelo. Tržnice su bogate kupusnjačama (kupus, prokulice, kelj, karfiol, brokula, korabica, raštika), tamnozelenim lisnatim povrćem (špinat, blitva, cikorija), zimskim salatama (radič, endivija, matovilac), celerom, ciklom, mrkvom, pastrnjakom, repom, peršinom, čičokom, koromačem, bundevom…
Ako me malo duže pratiš i posjećuješ moj mali blog primijetit ćeš kako recepti koje tipkam prate godišnja doba, a samim time i sezonske namirnice. Pa mi je jednog dana sinulo… Zašto ja sve zimske namirnice i nekoliko recepata ne bi sakupila na jednom mjestu u obliku digitalne knjižice?
I tako je započela priča o seriji knjižica naziva „Priče o godišnjim dobima“ – serija koja će kroz četiri knjižice pratiti četiri godišnja doba. Onako… Za moje gušte. I, nadam se, tvoje.
Da ne dužim.
Predstavljam ti…
Zimu.
Što ćeš pronaći u zimskoj knjižici?
U knjižici možeš pronaći savjete o hranjivoj vrijednosti zimskih namirnica, ali i naučiti o njihovim antinutrijentima te saznati smije li se špinat podgrijavati. Također, pronaći ćeš recepte za:
- coleslaw salatu
- jednostavnu salatu od karfiola
- pečeni kupus s umakom od jogurta
- toplu salatu od prokulica
- polpetice od kelja
- quiche s blitvom i porilukom
- tjesteninu sa šalšom, špinatom i lećom
- spanakopitu
- osvježavajući zeleni smoothie
Osim toga, u zimskoj kategoriji recepata na blogu možeš pronaći detaljan popis zimskih namirnica i dodatne recepte za inspiraciju.
Ako želiš, moj rad možeš podržati tako da me vodiš na #CafelićKrozGodišnjaDoba preko Ko-fi platforme. Ko-fi je platforma na kojoj možeš podržati male kreatore tako da ih “počastiš (virtualnom) kavom”. Puštam ti maleni botun pa ako ti se ide na kavu…
Hvala ti za svaki cafelić! <3
I slobodno… Ako pripremiš nešto iz knjižice ili upotrijebiš neki trik pohvali mi se na Instagramu (@kodfidoma) ili Facebooku (@KodFiDoma), a možeš dodati #PričeOGodišnjimDobima da te lakše nađem! Ako želiš možeš mi slobodno poslati mail ili mi se javi preko društvenih mreža! Uvijek sam sretna kada te čujem!
Ako ti treba inspiracije i za druga godišnja doba puštam ti linkove da se možeš pripremiti:
Siii juuu!