Napokon proljeće daje neke tragove da je tu iza ugla, a s njime lagano započinje i sezona roštiljanja! Kod nas doma svako ima svoju filozofiju oko roštiljanja. B<3 je dovoljan dobar komad mesa, eventualno malo kruha i hladno pivo dok kod mene uz roštilj mora biti i neka fina focaccia, masline, umaci i, naravno, barem jedna salata!
Salata sama za sebe koja kao bazu ima različito povrće upotpunjeno s nekom proteinskom komponentom poput mahunarki, jaja, sira, mesa ili ribe, meni je odličan samostalan, cjeloviti glavni obrok. S druge strane, salata kao dodatak glavnom jelu nikada neće biti moj odabir. Zašto? S godinama sam shvatila da su previše kiseli, veliki komadi salate iz moj djetinjstva namočeni s dodatnom količinom vode kako bi se ta kiselina ublažila oblikovali moje viđenje salate kao dodatak uz glavni obrok (hvala majko! :)). Nisam je tada jela, a ne jedem je ni danas uz glavni obrok. Bez brige, moj tanjur je svejedno bogat različitim povrćem.
Danas donosim recept za jednu proljetnu, šarenu, osvježavajuću i hrskavu salatu koju i ja rado prihvatim kao prilog uz roštilj! Ili, s obzirom na količinu salate koja se nađe na mom tanjuru, jelo s roštilja na kraju postane prilog.
Za najfiniju proljetnu salatu potrebno je…
Kod većine salata koje pripremam baza bude hrskava, laganija salata poput kristaline, matovilca ili mlade salatine. Njoj dodam malo lisnatog povrća „jačeg“ okusa poput crvenog radiča ili divlje rukole. Koju god lisnatu salatu da odaberem, uvijek, ali uvijek je narežem na tanke trakice – kao da dobije neki skroz novu dimenziju okusa.
Nadalje, dodam malo ljubičastog kupusa narezanog na tanko, tanko i mrkvu naribanu na krupniji ribež. I onda kreće onaj proljetni dio: malo mladog luka i pikantne, crvene rotkvice narezane na kolutiće! Ponekad dodam malu konzervu kukuruza i crne masline. Jer zašto ne.
I na kraju, za zaokružiti cijelu priču…
The dressing
Dresing je komponenta koja poveže sve sastojke u jednu finu, cjelovitu salatu.
Za ovu proljetnu salatu ja sam se odlučila za malo soli, svježe mljevenog papra, fino peckavo ekstra djevičansko maslinovo ulje, đir aceta balsamica, malo senfa, pinka meda i sve to zaokruženo s umakom od soje za dodatni kick umami okusa. Sve ide u jednu teglicu koja se zaklopi, doooobro promućka i… Voilà!
Super je što možeš odjednom napraviti veću količinu dresinga i čuvati ga u frižideru do tjedan dana. Tako imaš uvijek spreman dresing bez potrebe da svaki puta vadiš sve sastojke i prljaš posuđe.
Sjemenkama jednostavno nutritivno obogatim salatu!
Bez obzira na to što je ova salata pripremljena od povrća različitog okusa i teksture, ja joj volim dodati mješavinu sjemenki. Kako bi si olakšala svakodnevicu u jednu teglicu promiješam bučine, suncokretove, sezamove, konopljine i lanene sjemenke u sličnim omjerima. Tako sjemenke vrlo lako dodam u salatu ili neko drugo jelo poput kremaste juhe od povrća, a da svaki puta ne vadim cijelu tonu teglica.
Pomiješaj različite sjemenke u sličnom omjeru i spremi ih u teglicu. Tako ćeš uvijek pri ruci imati mješavinu s kojom možeš obogatiti mnoga jela.
Sjemenke su mala, nutritivno gusta pakiranja hranjivih tvari koje daju dodatnu hrskavu komponentu jelu. Budući da su bogate nezasićenim masnim kiselinama osjetljive su na povišene temperature i sunčevu svjetlost pa lako užegnu što kvari njihov okus, ali i umanjuje hranjivu vrijednost. Kako bi se njihov okus i hranjiva vrijednost očuvale, najbolje ih je čuvati u dobro zatvorenim posudama na hladnom i suhom mjestu.
Sjemenke sadrže značajan udio bjelančevine (20-30 %) te su bogate mineralnim tvarima i fitonutrijentima. U svim se sjemenkama od vitamina najviše ističu magnezij i fosfor. Osim toga:
- bučine sjemenke bogate su kalijem, cinkom i manganom,
- suncokretove sjemenke bogate su selenom i vitaminima B skupine i folatima,
- lanene sjemenke su bogate vlaknima,
- sezamove sjemenke su bogate bakrom, kalcijem, željezom, cinkom i selenom.
S obzirom na to da je svaka vrsta sjemenki bogata određenim hranjivim tvarima, ja u salatu stavim mješavinu pa tako pokrijem cijelu lepezu.
Jesi spreman/a za novu sezonu roštiljanja?
ŠARENA, HRANJIVA PROLJETNA SALATA
Sastojci
SALATA
- 200 g (1 manja glavica) zelene salate (npr. kristaline)
- 100 g (6-7 „cvjetića“) crvenog radiča
- 200 g (1/3 manje glavice) ljubičastog kupusa
- 200 g (2 veće) mrkve
- 4 komada mladog luka
- 7-8 većih rotkvica
- 4 žlice mješavine sjemenki (vidi Bilješke)
THE DRESSING
- 60 g (6 žlica) ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- 30 g (3 žlice) umaka od soje
- 30 g (3 žlice) aceta balsamica
- 5 g (1 žličica) senfa
- 5 g (1 žličica) meda
- sol i papar po želji
Priprema
- Povrće operi pod mlazom vode i dobro osuši. Složi listove salate jedan na drugog pa ih po dužini nareži na trakice debljine 0,5 cm. Isto napravi s cvjetićima radiča. Ljubičasti kupus nareži na tanje trakice, a mrkvu naribaj na krupniji ribež. Mladi luk i rotkvice nareži tanke na kolutiće.
- Teglicu od 3 dcL stavi na vagu pa u nju izvaži sve sastojke za dresing. Ako nećeš vagati, slobodno žlicom dodaj sastojke u teglicu. Teglicu zaklopi i dobro promućkaj.
- Dodaj dresing salati i dobro promiješaj. Nakon dodavanja dresinga spremi salatu u frižider na sat vremena da se sastojci povežu i okusi prožmu.
Bilješke
- Napravi mješavinu sjemenki tako da u teglici promiješaš bučine, suncokretove, sezamove, konopljine i lanene sjemenke u sličnim omjerima.
- Umjesto kristalinke dodaj matovilac ili neku mladu salatu, a umjesto crvenog radiča divlju rukolu.
- Salatu možeš obogatiti nekom proteinskom komponentom poput mahunarki, jaja, sira, mesa ili ribe i dobiti odličan cjeloviti obrok.
Ako si i ti u mojoj ekipi i voliš dodatke uz roštilj, škicni i sljedeće recepte:
- Lagana i osvježavajuća coleslaw salata
- Salata od cikle s rukolom, feta sirom i orasima
- Hladna salata od ječma i graha
- Brzo ukiseljene rotkvice
- Brzo ukiseljene tikvice
- Džem od ljubičastog luka
Siii juuu!