Sa zadnjim izdancima, odlučila sam šparuge ispratiti u stilu – finim, proljetnim quicheom s mladim lukom, šparugama i cikorijom. S obzirom na to da sezonske namirnice nisu samo punije okusom, već su i bogatije vitaminima, mineralima i biološki aktivnim tvarima, ja ih volim uvrstiti u prehranu baš u vrhuncu njihove zrelosti.
Osim mladog luka, šparuga i cikorije, na proljetnom tanjuru možeš naći i mladi grašak, artičoku, rotkvice, trešnje, jagode, ali i mnoge druge namirnice koje ćeš pronaći u popisu proljetnih namirnica.
No, ja se danas zaustavljam na šparugama i cikoriji! Em su zvijezde današnjeg jela em, zahvaljujući komponentama koje daju gorak okus, podržavaju jetru u procesima detoksikacije. Da, one „daju podršku jetri…“. Nema te namirnice koja može detoksicirati organizam jer naše tijelo ima savršeno uhodan sustav izlučivanja toksina. Mi ga pravilnom prehranom možemo podržati u tom radu.

Zašto jetra voli gorke namirnice?
Jetra nije jedini, ali bi se usudila reći da je najmoćniji sustav detoksikacije u našem tijelu. Sve što pojedemo, popijemo ili na neki način apsorbiramo, prije nego uđe u krv (a samim time i u sve druge dijelove našeg organizma) mora proći kroz jetru. Naša jetra sve to lijepo pregleda, filtrira i preradi putem 2 glavna puta detoksikacije. Nakon pregleda, tvari koje nam trebaju idu u krvotok pa ih naš organizam koristi, a tvari koje se jetri nisu baš svidjele se izlučuju putem urina i stolice. Kao neki redar koji sve pregledava prije ulaska u tijelo.
Namirnice koje su super podrška tvojoj jetri jednostavno je prepoznati! Ako je gorkog okusa, onda je vrlo vjerojatno jako dobar prijatelj s tvojom jetrom. 😉


Aktivne tvari u tim namirnicama pokreću i/ili sudjeluju u barem jednom od dva puta detoksikacije tako da:
- stimuliraju jetru da stvara žuč;
- povećavaju kontrakcije žučnog mjehura koje olakšavaju izbacivanje žuči u tanko crijevo, čime potiču bolju razgradnju masti i apsorpciju hranjivih tvari;
- povećavaju sekreciju želučane kiseline, enzima iz gušterače i sluzi u crijevima;
- potiču aktivaciju enzima (osobito glutation-S-transferazu) koji sudjeluju u fazi I i II detoksikacije kako bi se učinkovitije neutralizirale sve one tvari koje našem organizmu nisu baš drage.
Osim šparuga i cikorije, preporučujem da u svoju prehranu ubaciš i maslačak, rukolu, endiviju, artičoku, grejp, đumbir i kurkumu. Tvoja će jetra biti presretna!
Jetra jako voli gorke namirnice jer su joj podrška u prirodno prisutnim procesima detoksikacije.
Jednostavni trikovi kako svježim namirnicama produžiti trajnost
Sigurna sam da si se našao/la u situaciji kad nakon napornog dana samo poželiš fin, a hranjiv obrok sa svježim (i gorkim 😉) namirnicama, ali ti se taaakoooo ne da kretati ispočetka – prati, sušiti, čistiti… Bez brige, i ja sam se jako često nalazila u istoj situaciji. S vremenom sam otkrila nekoliko jednostavnih trikova koji mi pomažu da lisnato povrće (i šparuge) pripremim unaprijed, a da i nakon nekoliko dana izgledaju i imaju okus kao da su tek ubrane. U kojem grmu leži zec?
Trik je u vrećici na zip ili posudici na klik i običnoj papirnatoj maramici! 🙂 Tako jednostavno!
Evo što ti je činiti:
- Kada dođeš iz kupovine (ili iz vrta), lisnato povrće poput salate, blitve, špinata, cikorije ili kelja najprije dobro operi da ukloniš nečistoće poput zemlje ili insekata.
- Listove dobro posuši. Meni je za to najdraže koristiti centrifugu za salatu.
- Suho povrće spremi u vrećice na zip ili posudice na klik koje onemogućuju dotok svježeg zraka. Ubaci unutra i jednu papirnatu maramicu – ona će upiti višak vlage, povrće će ostati svježe i neće se osušiti.
Isto vrijedi i za šparuge – natrgaj ih, operi, lagano posuši i spremi u posudicu s papirnatom maramicom.
Tako će ti dobar dio povrća odmah biti spreman za konzumaciju što znači da je veća šansa da ćeš s njime pripremiti neko fino jelo. Možda neki lagani proljetni quiche s mladim lukom, šparugama i cikorijom? 😉
Mali trikovi za odlično prhko tijesto za quiche
Kako bi tako jedan fini quiche završio u pećnici potrebno je pripremiti fino, prhko tijesto. Ono se priprema od jednostavne mješavine brašna, maslaca i jaja. Ja se volim igrati s različitim mješavinama brašna pa, osim klasičnog (integralnog) pšeničnog ili pirovog brašna, dodam i malo heljdinog brašna, sjemenki ili orašastih plodova. Takve kombinacije tijestu daju zanimljiviji okus i teksturu.
Da bi prhko tijesto svaki puta ispalo… well, prhko, važno je držati se nekoliko pravila:
1. Tijesto nemoj previše mijesiti (po rukama)
Tijesto za quiche ne treba dugo mijesiti. Upravo suprotno! Što ga se manje čačka to je bolje. Cilj je izbjeći razvijanje glutena jer tijesto neće biti prhko već će postati žilavo. Osim toga, što se više čačka po tijestu, to će se više maslac otopiti što će dovesti do toga da se masnoća izdvoji na površini i jelo bude masno „pod jezikom“.
2. Ako možeš, koristi multipraktik
Kako bi si olakšao/la postupak pripreme tijesta, koristi multipraktik. Suhi sastojci se tik-tak ravnomjerno povežu s hladnim maslacem pa nema vremena da se maslac otopi ili gluten razvije.
3. Tijesto odmah razvaljaj u kalup
Umjesto da tijesto prvo oblikuješ u kuglu, zamotaš u foliju i staviš u na hlađenje, odmah ga razvaljaj dok je još podatno, prebaci u kalup i stavi na hlađenje. Tvrdo, hladno tijesto je teže razvaljati, a da ne omekša i popuca.
4. Tijesto obavezno ispeci „na slijepo“
Prhko tijesto se peče „na slijepo“ kako bi se spriječilo da postane gnjecavo kada se doda vlažno punjenje. Kratko pečenje tijesta bez punjenja pomaže u očuvanju prhkosti i ravnomjernom pečenju. Ja osobno pečem bez „utega“ (npr. suhi grah ili keramičke kuglice) i tijesto svejedno ispadne odlično.



Ok, sada kada znaš sve trikove, vrijeme je da se baciš na izradu finog, proljetnog quichea s mladim lukom, šparugama i cikorijom.

PROLJETNI QUICHE S MLADIM LUKOM, ŠPARUGAMA I CIKORIJOM
Sastojci
KORA
- 150 g integralnog pirovog brašna
- 50 g heljdinog brašna
- 50 g bučinih sjemenki
- 5 g (1 ravna žličica) soli
- ½ žličice praška za pecivo
- 120 g hladnog maslaca
- 1 jaje
- 1-2 žlice ledene vode (po potrebi)
PUNJENJE
- 100 g cikorije
- 100 g neočišćenih (80 g očišćenih) šparuga
- 100 g (2 komada) mladog luka
- 3 jaja
- 180 g (1 čašica) kiselog vrhnja
- 100 mL mlijeka
- 2 žličice suhog mažurana
- 15 mL ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- sol i papar
Priprema
- Pripremi prhko tijesto s obzirom na to da je dobro da barem malo odstoji u hladnjaku - trebalo bi tijesto biti hladno kada ide u pećnicu. Tijesto možeš napraviti u multipraktiku (što je puno jednostavnije i brže) ili rukama.
- Ako radiš u multipraktiku - u multipraktik stavi integralno pirovo brašno, heljdino brašno, bučine sjemenke, prašak za pecivo i sol pa upali multipraktik da se bučine sjemenke usitne. Dodaj im hladni maslac izrezan na manje komadiće pa upali multipraktik dok ne dobiješ mrvičastu smjesu. Zatim dodaj jaje, upali opet multipraktik dok ne dobiješ "kuglu" tijesta. Ako se smjesa ne povezuje dodaj žlicu po žlicu ledene vode.
- Ako radiš ručno prvo samelji bučine sjemenke (ili koristi bučino brašno). U zdjeli pomiješaj integralno pirovo brašno, heljdino brašno, mljevene bučine sjemenke, prašak za pecivo i sol te im dodaj hladni maslac izrezan na manje komadiće. Prstima mrvi maslac s brašnom dok ne dobiješ mrvičastu smjesu i dok više nema vidljivih komadića maslaca. U mrvičastu smjesu dodaj jaje, pomiješaj vilicom pa prebaci na pobrašnjenu radnu površinu i nastavi mijesiti rukama dok ne dobiješ jednoličnu smjesu. Tijesto nemoj previše mijesiti da ne postane žilavo i da se pod toplinom ruku previše ne ugrije. Smjesa će biti malo mekanija, ali će se kasnije u frižideru stisnuti.
- Pobrašni radnu površinu pa razvaljaj tijesto na veličinu kalupa (ø 26 cm). Dodaj slobodno malo brašna dok ga valjaš da se ne zalijepi za radnu površinu. Zarolaj tijesto na valjak te ga odrolaj u kalup, dobro ga utisni prstima, odreži višak i s tim viškom pokrpaj tamo gdje nedostaje. Nema veze ako malo popuca, prhko tijesto se lako „pokrpa“. Tijesto izbodi vilicom da se ne napuše na vrijeme pečenja te ga stavi u zamrzivač dok pripremaš punjenje.
- Zagrij pećnicu na 180 °C.
- Mladi luk nareži na kolutiće (slobodno nareži i zelenog dijela), šparuge potrgaj na komadiće do kud se daju trgati rukama, a cikoriju nareži na trakice.
- Na srednjoj vatri u dubljoj tavi na malo maslinovog ulja poprži mladi luk s prstohvatom soli dok ne povene. Kada povene dodaj šparuge i cikoriju, malo papra i 1 žličicu mažurana pa dinstaj 10-ak minuta dok povrće ne povene.
- U međuvremenu, u zdjeli umuti 3 jaja, dodaj im kiselo vrhnje i mlijeko, malo jači prstohvat soli, papar i preostali mažuran te na kraju umiješaj ohlađenu mješavinu mladog luka, šparuga i cikorije.
- Kad se pećnica ugrije stavi prazno tijesto u pećnicu direktno iz zamrzivača na 10-ak minuta. Slijepo pečenje se radi kako se kasnije, zbog tekućeg punjenja, tijesto ne bi razmočilo.
- Nakon 10 minuta izvadi tijesto iz pećnice, u njega ulij punjenje i vrati u pećnicu na 30-35 minuta, dok quiche na površini ne dobije boju.
- Prije rezanja pusti quiche 15-ak minuta da se ispuše jer ćeš ga lakše rezati.
Bilješke
- Quiche je stvarno svestrano jelo i može se puniti različitim namirnicama – od povrća do mesa i ribe. Sigurna sam da ćeš na webu naći različite recepte za inspiraciju.
- Jako je bitno da tijesto bude hladno kada ide na pečenje. U suprotnom se masnoća izdvoji na površini, tijesto ne bude prhko i jelo bude masno „pod jezikom“.
- Tijesto prebaci u kalup odmah nakon pripreme pa ga stavi na hlađenje. Hladno ćeš tijesto teže razvaljati i utisnuti u kalup jer lako puca.
- Tijesto možeš pripremiti i dan ranije tako da bude odmah spremno za upotrebu. Ako ga pripremiš dan ranije, prekrij ga folijom ili omotom od pčelinjeg voska da se ne posuši.
- Quiche je fin i sutradan hladan. Ponesi ga za marendu i iskombiniraj sa šalicom jogurta ili kefira i zdjelicom salate.


Siii juuu!