Maslac od badema s cimetom.

25/11/2017
Rating: 0.00
(0)

Priča s maslacima od orašastih plodova krenula je kada je moja majka odlučila izbaciti mliječni maslac iz obroka u kojem je uživala uz prvu jutarnju kavu. Kaže da joj je to najdraži dio dana. Vrela kava, feta kruha, maslac i med. Nema joj ljepšega! I onda je otkrila maslac od badema i shvatila da joj ova verzija najdražeg dijela u danu još draža! Vrela kava, feta kruha, MASLAC OD BADEMA i med. 15 minuta samo za nju.

Weekendom kada ne moram ujutro trčati na posao već si mogu priuštiti sporije jutro, volim i ja kopirati taj njezin maleni ritual. Kada imam mogućnost (i kada su u sezoni) dodam i čašu svježe cijeđenog soka od agruma. S kockicom leda.

Maslac od badema u teglici na stolu uz doručak

Maslac od orašastih plodova možeš raditi od badema, lješnjaka, kikirikija, oraha, indijskih ili brazilskih oraščića ili mješavine orašastih. Osim toga, maslace možeš pripremati i od sjemenki poput bučnih i suncokretovih ili sezama.

Princip izrade je uvijek isti samo će ti trebati manje ili više vremena u ovisnosti o tome koji oraščić ili sjemenku odabereš.

Definitivno naaaajvažniji sastojak za pripremu maslaca od orašastih ili sjemenki je strpljenje. Naoružaj se strpljenjem jer ga određene pute nećeš imati dovoljno, a druge ćeš ga imati na bacanje jer ćeš dobiti maslac u 3 minute.

Za pripremu maslaca od orašastih ili sjemenki potreban ti je malo jači multipraktik ili blender. Koliko jak? Vjerojatno ćeš u nekom trenutku od svake sjeckalice dobiti maslac, samo je pitanje koliko će ti biti potrebno vremena. I hoće li se aparat pregrijati prije nego dobiješ maslac. Ja osobno maslace uvijek radim u multipraktiku jer mi se čini praktičnije. Moj multipraktik ima 1250 W. Bez obzira na jačinu aparata, maslac ćeš uvijek puno lakše dobiti ako je veća količina orašastih plodova ili sjemenki u posudi. U suprotnom noževi znaju raditi „u prazno“.

Samljeveni bademi u blenderu
Maslac od orašastih u blenderu

Također, prije nego orašaste plodove ili sjemenke ubaciš u aparat za mljevenje poželjno ih je malo termički obraditi. Zašto?

Iz nekoliko razloga:

  1. Grijanjem orašastih plodova ili sjemenki dovodi do isparavanja vode koja se u njima nalazi te se tako lakše „izvadi“ ulje. Ako si ikada pokušao/la promiješati vodu i ulje mogao/la si primijetiti kako se baš ne vole.
  2. Topli orašasti plodovi i sjemenke lakše otpuštaju svoje ulje pa se lakše dobije i maslac.
  3. Realno… Lagano tostirani su okusom finiji.

Orašaste plodove i sjemenke možeš tostirati u pećnici ili na tavi. Meni je osobno draža pećnica. Koji god da način odabereš svakako pripazi da ti ne izgore jer dobiju gorčinu koja se kasnije prevede i u maslac.

Danas pripremamo maslac od badema. O bademima sam već pričala kada sam pripremala jaffa energetske kuglice. Kada pripremaš maslac od badema, nemoj ljuštiti njegovu smeđu kožicu jer je bogata antioksidansima poput flavonoida koji djeluju u sinergiji s vitaminom E i tako štite naš organizam od oksidativnog stresa.

Ali… Kožica badema također sadrži fitinsku kiselinu, antinutrijent koji na sebe veže mineralne tvari poput željeza, cinka, magnezija i kalcija te ih izlučuje iz organizma prije nego se stignu apsorbirati i iskoristiti. Fitinska se kiselina može naći u namirnicama biljnog podrijetla poput žitarica, mahunarki, orašastih plodova i sjemenki. Ona biljkama složi za obranu od „vanjskih napada“. Kako bi smanjili količinu fitinske kiseline u namirnica, namirnice je poželjno namakati u vodi nekoliko sati. Tako namirnice biljnog podrijetla postanu hranjivije i lakše se probavljaju.

Neke je namirnice moguće namakati prije daljnje obrade, a neke nema smisla namakati. Kod izrade maslaca od orašastih plodova ili sjemenki, plodove nema smisla namakati. Istina je, uklonit će se određeni dio fitinske kiseline, ali će plodovi također „popiti“ vodu što će izradu maslaca učiniti nemogućom (se sjećaš da se ulje i voda baš ne vole?). Ako ih ipak odlučiš namakati, posuši ih krpom te suši u pećnici ili u dehidratoru na niskoj temperaturi dok u potpunosti ne postanu hrskavi. Ali ja mislim da je u ovom slučaju to nepotrebno.

Maslac od badema odlična je zamjena klasičnom maslacu. Bogat je vlaknima, bjelančevinama i nezasićenim masnim kiselinama, ali i raznim fitonutrijentima i vitaminom E.

Pa da vidimo kako se maslac priprema!

Maslac od badema

MASLAC OD BADEMA S CIMETOM

Recept za kremasti maslac od badema je jednostavan – potrebno je samo par sastojaka i malo strpljenja.  Sa svojim orašastim okusom i kremoznošću odličan je dodatak kruhu, sladoledu, različitim dobrojutarnjim kašama od žitarica, smoothiejima ili shakeovima ili u energetskim pločicama i kuglicama. Veganski i bez glutena.
Ukupno vrijeme pripreme 30 minutes
Serviranja 1 teglica od 300 mL
KATEGORIJA slatki i slani namazi

Sastojci
  

  • 300 g (2 šalice) badema
  • 5 g (1 žličica) cimeta
  • 2-3 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
  • prstohvat soli

Priprema
 

  • Zagrij pećnicu na 130 °C.
  • Bademe raširi po plitkom plehu te ih stavi u pećnicu na 15-ak minuta. Svako toliko ih provjeri! Bitno je da se ugriju, da iz njih ispari dodatna voda i da dobiju lagano tostirani okus, ali ne smiju izgorjeti.
  • Tople bademe stavi u multipraktik ili blender, samelji ih do brašna pa dodaj prstohvat soli. Nastavi miksati na najjačoj brzini. Svako toliko, kada primijetiš da noževi rade „u prazno“, ugasi aparat pa silikonskom špatulom odvoji bademe sa stijenki aparata.
  • Što više budeš blendao/la, to će se smjesa više grijati i bademi će početi otpuštati svoje ulje. U jednom trenu ćeš primijetiti kako su se počele stvarati male grude badema. Tada dodaj maslinovo ulje pa nastavi blendati. Naravno, svako toliko silikonskom špatulom odvoji bademe sa stijenki aparata. Ako primijetiš da se aparat počeo pregrijavati, ugasi ga i pričekaj da se ohladi pa nastavi.
  • Blendanjem će se s vremenom mrvičasta smjesa početi pretvarati u gusti i zrnati maslac nakon čega će, daljnjim blendanjem, postati glatki i mazivi namaz. U ovisnosti o količini badema, jačini multipraktika ili blendera (i očito ponekad sreći) trebat će 10-15 minuta da od badema dođeš do maslaca.
  • Na kraju, kada dođeš do glatkog namaza, dodaj cimet, još malo izblendaj i to je to!
  • Maslac spremi u staklenu teglicu. Čuvaj ga na sobnoj temperaturi i potroši unutar nekoliko tjedana.

Bilješke

  1. 1 šalica = 250 mL
  2. Možeš se dodatno poigrati s okusima – umjesto cimeta dodaj druge začine po želji poput tonke ili kardamoma, zasladit ga medom ili agavinim sirupom ili dodaj kakao kako bi dobio/la čokoladni namaz. Osim toga, možeš nakon prvog miksanja izdvojiti dio badema u komadićima pa ih ubaciti u gotovi namaz i tako dobiti hrskavu verziju.
Ključne riječi badem
Prst kako uzima maslac od badema sa žličice

Ja maslac od badema najčešće jedem namazanog na kruh s malo meda ili nekim namazom od voća poput pekmeza od šljiva s tamnom čokoladom. A što ćete… Mamina kćer! Ti ga možeš preliti preko sladoleda, dodati u smoothie ili shake, u različite dobrojutarnje kaše od žitarica ili u energetske pločice i kuglice ili njime puniti datulje.

Neka krene miksanje!

Siii juuu!

Join the Conversation

  1. Rea Finderle says:

    Mislim da nema dražeg 🤤
    PS probaj palacinku (obavezno namazanu na pravu stranu 😉) sa namazom, brusnicom i medom – ooh man!

    1. Iva Author says:

      Jelda? Najfiniji!
      A ništa, morat ću doći da mi pokažeš kako se pravilno namažu te palačinke. 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sviđao ti se recept? Slobodno pusti zvjezdice.




Like
Close
Close