Nedavno sam otkrila čari kora za pite pa u zadnje vrijeme stalno nešto u njih motam. Tako sam u njih ubacila svježi sir i špinat i dobila spanakopitu, a punila sam ih i s narančastim batatom i krumpirom pa dobila kao neke batatuše – krumpiruše s batatom (smije li se to ovako javno napisati? :)).
Kada otkrijem neki novi sastojak ili jelo volim ga ponoviti nekoliko puta u različitim verzijama dok mi to jelo ne postane toliko uobičajeno da mi ga nije problem pripremiti ni za jedan radni dan kada imam osjećaj da je sve na knap jer ga imam u malom prstu. A kore za pite su se pokazale jako svestrane i mogu se puniti skoro sa svime što nekome može pasti na pamet. Ostalo ti je različitog povrća i s njime se ne da ništa pametno iskombinirati? Imaš ostatke mesa od ručka? Voliš grahorice, a dosadilo ti je stavljati ih u maneštre i variva? E pa sve se to može zamotati u kore za pitu. Da se razumijemo, do razvijanja kora još nisam stigla.
Ja sam ih ovog puta odlučila puniti bundevom i graškom i dooobro začiniti mješavinom začina za curry.
Curry mješavina začina
Mješavina za curry je jako širok pojam jer ona često uključuje cijelu paletu različitih začina, od korijandera i koromača, preko kurkume pa sve do pikantnih začina poput đumbira ili čili papričica. Moja draga kolegica Mateja je na svom Food&Mood blogu napisala odličan post o curry začinima pa svakako savjetujem da baciš oko.
Ja svoju mješavinu za curry najčešće uzmem u Harissi jer je izbor stvarno velik, a i začini su mi jako fini. Kada radim curry na žlicu (recept koji možeš naći u e-knjižici “Jesen na pjatu“) najčešće dodajem Curry Madras jer mi ima neku slatkastu, cimetastu notu, dok za samose najčešće koristim Curry Thai jer je ljući. Osim curry mješavina iz Harisse često koristim i curry paste poput Thai red curry pastu iz Tvornice zdrave hrane.
Taj okus i aroma koje daju različite mješavine curry začina je individualna stvar. Toliko je različitih mješavina da sam sigurna da svatko može naći nešto za sebe ako voli tu skupinu azijskih začina. Ja, na primjer, izbjegavam one s kimom jer mi on kao začin nikako ne odgovara. U popisu sastojaka uvijek pišu svi začini koji su korišteni u nekoj mješavini.
Koje kore za pitu odabrati za motanje samosa?
Home made kore za pitu pripremaju se od (najčešće bijelog, pšeničnog) brašna i vode (i eventualno malo soli i ulja), bez ikakvih dodatnih konzervansa. Kupovne kore za pitu često znaju imati različite emulgatore, konzervanse, regulatore kiselosti i tvar za rahljenje brašna (L-cistein). Naravno da su kore napravljene kod kuće pametniji izbor, ali svjesna sam toga da one nisu uvijek mogućnost. Moj će prvi izbor uvijek biti kupovina gotovih kora (vrlo često kora on integralnog pšeničnog brašna) koje kasnije punim po svom guštu (povrćem/mesom/grahoricama/mliječnim proizvodima/you name it). Tako će obrok biti finiji i hranjiviji. To ne znači da nikada neću kupiti gotove zamrznute pite u dućanu. Važno je naći ravnotežu između svih tih opcija i odabir upotpuniti hranjivim namirnicama.
Još jedna stvar koju sam naučila na mojem studentskom putu na temu „Kore za pitu“ jest da nisu sve kore za sve vrste motanja. Samose se motaju od čvršćih kora za pitu dok one mekanije kore puštam za pite koje se slažu u slojevima. Zašto? Mekane kore je teže držati u određenom obliku dok ih se pune.
Kako pravilno smotati samosu?
I… Last but not least – motanje samosa!
Mislim da bi motanje samosa najbolje usporedila s motanjem plastičnih vrećica. U stop motionu prikazan je moj način motanja kora i dobivanja „džepića“ koji se kasnije puni različitim punjenjima. Postoji još nekoliko načina, ali meni se ovaj činio najpraktičnijim.
Osim u obliku trokutića, punjenje se može obaviti korama (kao kod ove spanakopite), mogu se kore i punjenje slagati naizmjenice (kao kod ove pite od pečene cikle i ricotte), mogu se motati pužići ili valjčići. Koji god način odabrao/la, punjenje uvijek možeš prilagoditi svojim guštima.
Možemo krenuti s motanjem?
CURRY SAMOSE SA BUNDEVOM I GRAŠKOM
Sastojci
- 1 veći poriluk
- 2 režnja češnjaka
- 300 g (2 srednja) krumpira
- 200 g (3 srednje) mrkve
- 400 g (½ manje) bundeve ( 300 g očišćene)
- 160 g (1 mala konzerva) graška
- 2 žličice curry mješavine začina (mješavina po želji)
- 1 komadić đumbira (otprilike 1 cm)
- 1 žličica kikiriki maslaca
- 300 g 7 listova kora za pitu
- vode za podlijevanje (po potrebi)
- 50 mL mlijeka
- 50 mL maslinovog ulja + ulje za dinstanje
- sol i papar
- 3 žlice sezamovih sjemenki
Priprema
- Očisti poriluk i češnjak te ih nareži na sitnije. Naribaj đumbir na sitni ribež. Oguli krumpir, bundevu i mrkvu pa ih nareži na kockice veličine dva zrna graška.
- U duboku tavu ili plići lonac dodaj dva „kruga“ maslinovog ulja pa na to dodaj 2 žličice curry mješavine i naribani đumbir. Tavu stavi na laganu vatru i, uz miješanje, pusti da arome prijeđu u ulje.
- Nakon par minuta dodaj poriluk i češnjak uz prstohvat soli te dinstaj uz povremeno miješanje dok lagano ne povenu. Po potrebi dodaj malo vode. Pazi da ne izgori!
- Kada poriluk i češnjak malo povenu dodaj krumpir, bundevu i mrkvu te sve skupa dinstaj 10-ak minuta. Po potrebi dodaj malo po malo vode kako bi krumpir otpustio škrob i punjenje postalo kremastije (podlijevaj kao što bio podlijevao/la rižoto). Nakon 10-ak minuta dodaj konzervu graška.
- Posoli i popapri, po želji dodaj još malo curry mješavine začina pa dinstaj još 10-ak minuta. Sastojci se trebaju termički obraditi, ali ne smiju postati gnjecavi. Kada primijetiš da krumpir počinje otpuštati škrob (punjenje postaje “kremasto”), dodaj žličicu kikiriki maslaca otopljenog u malo tople vode, dobro umiješaj i ugasi vatru. Pusti da se punjenje malo ohladi.
- U čaši pomiješaj mlijeko i ulje u jednakim omjerima. S time ćeš mazati kore. Dvije tekućine se neće miješati, ali to nema veze, svaki puta prije nego namažeš koru dobro „promiješaj“ malo kistićem.
- Zagrij pećnicu na 180 °C.
- Uzmi prvu koru, kuhinjskim kistićem je premaži mješavinom mlijeka i ulja pa na nju položi drugu koru. Okreni kraću stranu kora prema sebi te ih po dužini nareži na tri jednaka dijela – od svakog dijela dobit ćeš jednu samosu. Uzmi jednu „traku“ kora, presloži tri puta kao što bi složio/la plastičnu vrećicu (pogledaj stop motion) dok ne dođeš do „džepića“, napuni s 3 pune žlice pripremljenog punjenja pa namotaj samosu do kraja na isti način kao što si došao/la do „džepića“.
- Položi samosu na pleh na koji si stavio/la papir za pečenje, premaži mješavinom ulja i mlijeka te pospi sezamovim sjemenkama. Na isti način napuni i zamotaj sve ostale kore dok ne potrošiš punjenje. Na kraju će ti ostati 1 kora – premaži je i preklopi po dužoj stranici na pola te napuni. Ako ne želiš da ti ta samosa bude veća od ostalih odreži nekoliko centimetara kore s dužeg kraja.
- Premaži svaku samosu s mješavinom ulja i mlijeka i pospi sa sezamovim sjemenkama.
- Samose peci 30-ak minuta, odnosno dok ne dobiju lijepu narančastu boju. Pusti ih 10-ak minuta da se malo ispušu prije nego ih serviraš.
Bilješke
- Postoji mogućnost da neće sve samose stati na jedan pleh (meni se uvijek nađe jedna koja ne stane). One koje ne stanu složi na drugi pleh pa, ako imaš mogućnosti, stavi ih peći sve skupa. Ako nemaš tu mogućnost, pokrij ih vlažnom krpom da se ne osuše.
- Kupi pakiranje kora od 300 g - to će biti taman za ovaj recept. U slučaju da kupiš veće pakiranje, preostale kore vrati u omot i dobro ih zalijepi te ih iskoristi u što kraćem roku. Kore se na zraku jako brzo suše pa bi mogle postati neupotrebljive. Ili napravi nešto više punjenja pa napuni sve kore. 😉
- Isto vrijedi i s korama dok motaš samose – one kore koje ne koristiš u tom trenutku ili vrati u pakiranje ili prekrij vlažnom krpom.
- Punjenje nemoj termički obraditi do kraja. Samose će se još peći u pećnici – da se ne dogodi da na kraju imaš pire umjesto finog punjenja.
I sada lijepo dvije samose na tanjur, osvježavajuću salatu u zdjelu, pivce za živce u čašu i spremni smo za novi radni tjedan!
Siii juuu!